ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանի գրառումը. «Նախօրեին՝ օգոստոսի 14-ին, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում ստացվել էր տեղեկություն Մետրոպոլիտենի բոլոր կայարաններում, զինվորական և քաղաքացիական կարևոր օբյեկտներում, առևտրի կենտրոններում, կենդանաբանական այգում, Բաղրամյան 19 հասցեում, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում պայթուցիկ սարքեր տեղադրված լինելու մասին։ Իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում պարզվել էր, որ դրանք կեղծ են:
Նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Այդ վարույթը կփոխանցվի ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ դատախազության հանձնարարությամբ քննությունը ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում իրականացնելու համար: ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ են փոխանցվելու նաև վերջին շրջանում ստացված նախկին մի քանի նման տեղեկությունների առթիվ նախաձեռնված վարույթները:
Դատախազությունն ընդգծված հետևողականություն է դրսևորելու իր իրավասության շրջանակներում վերջին ժամանակահատվածում հաճախակիացած այս կեղծ տեղեկությունների ներքին տրամաբանական կապերի, պատճառների պարզման, քրեաիրավական համարժեք գնահատականներ տալու, այդ կեղծ տեղեկությունները տարածողներին հայտնաբերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցում:
Առաջիկայում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կներկայացնի այս դեպքերով իրականացվող քրեական վարույթների արդյունքների մասին տեղեկատվություն»:

В связи с распространением ложных сведений о терроризме инициировано уголовное производство
Накануне, 14 августа, в Национальный центр кризисного управления поступила информация об установке взрывных устройств на всех станциях метрополитена, важных военных и гражданских объектах, в торговых центрах, зоопарке, по адресу Баграмяна 19, в церкви Сурб Григор Лусаворич. По итогам поисковых работ выяснилось, что сообщения были ложными. Об этом сообщил советник генерального прокурора Гор Абрамян.
«По данному факту инициировано уголовное производство по признакам статьи 314 Уголовного кодекса РА (распространение ложных сведений о терроризме).
Производство будет передано СНБ. В следственный департамент СНБ также будут переданы производства по предыдущим нескольким подобным сообщениям.
Прокуратура обещает проявить последовательность для выяснения в рамках своих полномочий причин и логической связи между указанными сообщениями, дачи адекватной уголовно-правовой оценки, выявления распространителей ложных сообщений и привлечения их к уголовной ответственности.
Генеральная прокуратура Армении представит информацию о результатах уголовного производства по этим случаям»,- говорится в сообщении.