Հյուսիսային պողոտայի և Կասկադի կառուցապատման գոտում առերևույթ ոչնչացվել է 19 պատմամշակութային հուշարձան. դատախազություն
![]() ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և Կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում հուշարձանների պահպանության՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխանության վիճակը: Հիմք են հանդիսացել «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ից, ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումներից, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, Երևանի քաղաքապետարանից, ՀՀ ԱՆ «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված փաստաթղթերը: Իրականացված ծավալուն ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 25.10.2000թ. թիվ 774 և 16.07.2001թ. թիվ 645 որոշումներով հաստատված Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և Կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում առկա է եղել պետական հաշվառման վերցված ԽՍՀՄ, հանրապետական կամ տեղական նշանակության պատմության և մշակույթի թվով 19 անշարժ հուշարձան՝ Պուշկին, Արամի, Աբովյան, Թումանյան, Տերյան, Հին Երևանցու փողոցների տարբեր հասցեներում: Դրանք ընդգրկված են եղել Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակներում, որոնցից մասնակիորեն պահպանվել է միայն Պուշկին փ. 25 հասցեում գտնվող հուշարձանը, իսկ մնացածը քանդվել են: «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ից ստացված տեղեկության համաձայն՝ նշված հուշարձանների մի մասի վերաբերյալ տեղեկություն առկա չէ, իսկ որոշ հուշարձանների վերաբերյալ առկա տեղեկությունը թերի են: Երևանի քաղաքապետարանից ստացված տեղեկության համաձայն՝ քաղաքապետարանի արխիվային նյութերում առկա են միայն 4 հուշարձանների քանդման թույլտվություններ, իսկ ՀՀ ԱՆ «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տեղեկության համաձայն՝ հուշարձանների քանդման վերաբերյալ փաստաթղթեր Հայաստանի ազգային արխիվ չեն հանձնվել: Այսինքն՝ 2000-2010թթ. ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև մշակույթի նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրսևորվել է ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունք, ինչի արդյունքում չեն կատարվել կամ ոչ պատշաճ են կատարվել հուշարձանների պահպանման և հսկողության իրականացման գործառույթները: Արդյունքում, Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում ամբողջությամբ քանդվել է 18 մշակութային հուշարձան, իսկ 1-ը պահպանվել է մասնակի: Ընդ որում՝ նշված հուշարձանների քանդման, վնասման վերաբերյալ նախապատրաստված նյութեր, հարուցված քրեական գործեր ևս չկան: Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել այնպիսի փաստական հանգամանքներ, որոնք պարունակում են արարքի կատարման պահին գործող՝ ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքով նախատեսված 315-րդ հոդվածով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 1-ին մաս), ինչպես նաև նույն նախկին օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 1-ին մաս) նախատեսված առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների մասին տվյալներ՝ ուսումնասիրության արդյունքները հանցագործության կատարման մասին հաղորդմամբ ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու հանձնարարությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը: |

В зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада полностью разрушено 18 памятников культуры
Четверг, 14 Июля, 2022 года, 16:12
Управление по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА изучило соблюдение требований законодательства об охране памятников в зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада в Ереване. Основанием послужили документы, полученные от НПО «Антикоррупционный центр Transparency International», подразделений Прокуратуры РА, МНОКС, мэрии Еревана и ГНКО «Национальный архив Армении». Об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
В результате обширных исследований было установлено, что в зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада города Еревана, утвержденных решениями правительства РА № 774 от 25.10.2000г. и №645 от 16.07.2001 г., находилось 19 недвижимых памятников истории и культуры СССР, республиканского или местного значения, расположенных на улицах Пушкина, Арами, Абовяна, Туманяна, Теряна, Хин Ереванци. Они были включены в списки недвижимых памятников истории и культуры Еревана, из которых частично сохранился памятник на ул.Пушкина, 25. Остальные были снесены.
Согласно полученной от МНКО «Офис по реализации инвестиционных программ застройки Еревана» информации, о некоторых из упомянутых памятников нет информации, а о некоторых памятниках информация неполная.
По информации, полученной от мэрии Еревана, в архивных материалах мэрии имеется только 4 разрешения на снос памятников, а по информации, полученной из ГНКО «Национальный архив Армении», документы относительно сноса памятников Национальному архиву Армении не передавались.
То есть в период с 2000 по 2010гг. соответствующие должностные лица мэрии Еревана, а также Министерства культуры проявили недобросовестное или халатное отношение к службе, в результате чего функции по осуществлению охраны и контроля за памятниками не выполнялись или выполнялись ненадлежащим образом. В результате в зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада полностью разрушено 18 памятников культуры и частично сохранен 1. Кроме того, отсутствуют подготовленные материалы и возбужденные уголовные дела по фактам сноса и повреждения указанных памятников.