«Մեծ անարդարություն է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ». Գևորգյանը` ԵԽ գլխավոր քարտուղարին
Շաբաթ, 18 հունիսի, 2022 թ., 11:42
Երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում հանդիպում է ունեցել ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության որոշ անդամների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գևորգյանը, ով հանդես է եկել հայտարարությամբ:
Ստորև ներկայացնում ենք Արմեն Գևորգյանի խոսքն ամբողջությամբ:
«Տիկին գլխավոր քարտուղար, բարի գալուստ Հայաստան։
Շատ ցավալի է, որ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ առանձին հանդիպում չունեք: Վատ ավանդույթ է ձևավորվում, երբ Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչները խուսափում են Հայաստանի հիմնական քաղաքական ընդդիմության հետ ուղիղ երկխոսությունից և շփումից: Այնուամենայնիվ կցանկանայի ձեր ուշադրությունը կենտրոնացնել մի շարք կարևոր հարցերի վրա։
Հայաստանում հասարակական-քաղաքական կյանքը հասել է իր եռման կետին, քանի որ մեծ անարդարություն է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ։ Կարծում եմ՝ հայ պաշտոնյաների հետ ձեր հանդիպումների ընթացքում հաճախ եք լսել տարածաշրջանում «խաղաղության օրակարգի» մասին։ Կրկնեմ, որ Հայաստանում ոչ ոք նոր պատերազմ չի ցանկանում: Բայց ավելի շատ են մարդիկ, ովքեր չեն ընդունում, որ երեսուն տարվա ազատ ու անկախ պետականաշինությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարող է ապրել Ադրբեջանի կազմում։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը նույնպես դեմ է դրան։
Մենք մեծապես մտահոգված ենք, օրինակ, նրանով, որ, ի տարբերություն Եվրախորհրդարանի, տեսնում ենք Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հավասարության նշան դնելու ձգտումը՝ փորձելով «ավելի քիչ զայրացնել» Ադրբեջանին և Թուրքիային նրանց քաղաքականությանը վերաբերող քննադատական բանաձևերով և գնահատականներով։ Ի դեպ, այս համատեքստում կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ, խուսափելով ընդդիմության հետ ուղիղ երկխոսությունից և՛ Հայաստանում, և՛ Ադրբեջանում՝ դուք, ըստ էության, անուղղակի հավասարության ևս մեկ նշան եք դնում այս երկու երկրների միջև՝ իրենց ժողովրդավարության հավատարմությունների առումով։
Հայ հանրությունը մինչ օրս Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականին հայերի դեմ հրահրված անհիմն և անարդարացի պատերազմ սկսելու վերաբերյալ որևէ համապատասխան բանաձև չի տեսել: Եվրոպայի խորհդին չի հաջողվել պատժամիջոցներ ընդունել 2021 թվականի մայիսից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել բոլոր ռազմագերիներին և մյուս կալանավորներին ազատելու միջազգային հանրության կոչերը և շարունակում է իր ռասիստական և այլատյաց քաղաքականությունն ու քարոզչությունը հայերի դեմ։ Կարծում եմ, որ դա կհաստատվի նաև Արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայումս ընթացող համապատասխան վարույթներով։
Սրանք բոլորը հիմնական մտահոգիչ կետեր են, որոնք, ըստ էության, հարցականի տակ են դնում, թե արդյո՞ք մենք ընդհանրապես կարող ենք պայմանավորվածություն ձեռք բերել Ադրբեջանի հետ որևէ բանի շուրջ:
Կարող եք հարցնել՝ իսկ ի՞նչ կարող է անել Եվրոպայի խորհուրդը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրն արդարացի լուծելու համար։ Համոզված եմ, որ առաջին հերթին մեր կազմակերպությունը պետք է սկսի իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատականներից, ինչը, կարծում եմ, լավ զսպող միջոց կլինի Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումների դեմ, բայց նաև կպաշտպանի Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում ժողովրդավարական կառավարման որակը։ Դա նաև կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության համար ապագա ցանկացած երկխոսությանը:
Մեր կազմակերպությունը պետք է արդար և հետևողական լինի մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների և առաջին հերթին՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության հարցում։
Տիկին Գլխավոր քարտուղար, միևնույն ժամանակ մենք խորապես մտահոգված ենք, որ Եվրոպայի խորհուրդն անտեսում է մեր երկրում ժողովրդավարության նորմերից և ավանդույթներից ակնհայտ շեղումները։ Խոսքի և լրատվամիջոցների ազատության սահմանափակումները, դատական և քննչական մարմինների աճող կախվածությունը գործադիր իշխանությունից, ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ ապօրինի հալածանքները դարձել են Հայաստանում այսպես կոչված ժողովրդավարական ավանդույթների «նոր նորմա»։ Նույնիսկ միջազգային կազմակերպությունները չէին կարող անտեսել վերջին մի քանի ամիսներին տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների վիճելի որակը։
Անցած երկու ամիսների ընթացքում նման անընդունելի երևույթների այս երկար ցանկը համալրվել է քաղաքացիների բողոքի խաղաղ ակցիաների իրավունքի ոտնահարումներով, ինչպես նաև ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության կողմից դաժան և անհամաչափ ուժի կիրառմամբ։ Հունիսի 3-ին ոստիկանությունը խլացուցիչ նռնակներով ցրեց ընդդիմության բազմահազարանոց հանրահավաքը՝ առանց պատշաճ նախազգուշացման և անհրաժեշտության, որի արդյունքում բազմաթիվ ոստիկաններ և ցուցարարներ ծանր վիրավորվեցին և տեղափոխվեցին հիվանդանոցներ։
Ներկայումս շուրջ 31 ընդդիմադիր գործիչ ձերբակալված է տարբեր ապօրինի հիմքերով և ակնհայտ քաղաքական դրդապատճառներով:
Ուզում եմ հիշեցնել բոլոր ներկաներին, որ Խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանում ընդունվել է իրական ժողովրդավարության մասին բանաձև, որը մեջբերելով՝ կրկնում եմ, որ «ժողովրդավարությունը մեծամասնության դիկտատուրան չէ»։
Եզրափակելով՝ հավելեմ, որ մենք մտադիր չենք Եվրոպայի Խորհուրդը դարձնել գլադիատորական մենամարտերի տարածք ո՛չ Հայաստանի իշխանությունների, ո՛չ էլ՝ Ադրբեջանի դեմ։ Բայց մտադիր էլ չենք համակերպվելու այն փաստերի հետ, որ մեր կազմակերպությունը վերածվում է 44-օրյա պատերազմի հետևանքների օրինականացման հարթակի, հարթակ, որը հստակորեն առաջ է մղում Թուրքիայի և Ադրբեջանի գլխավորած թյուրքական կոալիցիայի շահերը՝ ի հաշիվ հայ ժողովրդի, կամ էլ մեր երկրում հակաժողովրդավարական գործընթացները լուռ դիտարկող կազմակերպության»։

Армен Геворкян – Генсеку СЕ: Происходит большая историческая несправедливость в отношении народа Карабаха
Суббота, 18 Июня, 2022 года, 11:42
Находящаяся 16-17 июня в Ереване с официальным визитом генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич в Национальном Собрании Армении провела встречу с некоторыми членами армянской делегации в ПАСЕ.
Во встрече участвовал также председатель Постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции, постоянный член армянской делегации в ПАСЕ Армен Геворкян.
Ниже представляем заявление Армена Геворкяна во время встречи с Генеральным Секретарем Совета Европы:
«Госпожа Генеральный Секретарь!
Приветствуем вас в Армении. Жаль, что вы не нашли возможности для отдельной встречи с представителями парламентской оппозиции. Это становится плохой традицией, когда представители Совета Европы избегают прямого диалога и сотрудничества с представителями основной оппозиции в Армении. Тем не менее хотел бы обратить ваше внимание на некоторые вопросы.
Внутренняя жизнь в Армении сегодня кипит, потому что происходит большая историческая несправедливость в отношении народа Нагорного Карабаха. Я уверен, что во время встреч с армянскими официальными лицами вы все время слышали о “мирной повестке дня” для региона.
Сразу скажу, что никто в Армении не хочет войны. Но также очень много людей не готовы к тому, что после 30 лет свободного и независимого существования народ Карабаха может жить в составе Азербайджана. Не готов к этому и сам народ Карабаха. Нас беспокоит то, что например в отличие от Европарламента, в Совете Европы превалирует стремление ставить знак равенства между Арменией и Азербайджаном, желание меньше раздражать Азербайджан и Турцию плохими резолюциями и оценками. Кстати, хотел бы обратить Ваше внимание на то, что избегая прямого диалога с оппозицией и в Армении, и в Азербайджане, Вы, по сути, опосредованно ставите и другой знак равенства между этими двумя странами в плане приверженности демократии.
Общественность Армении до сих пор не услышала осуждающих Азербайджан резолюций Совета Европы по поводу 44 дневной войны в 2020 году. Совет Европы не принял санкции после агрессии Азербайджан продолжает территориальной целостности Армении с мая 2021 года. Азербайджан может игнорировать призывы международного сообщества к освобождению всех военнопленных и удерживаемых лиц, продолжая определенно расистскую и ксенофобную политику в отношении армян. Думаю, что, это подтвердится также решениями Международного суда правосудия в рамках запущенных правовых процедур. Все это нас беспокоит в контексте того, а можно ли вообще о чем-либо договариваться с Азербайджаном.
Вы можете спросить: а что может сделать совет Европы для справедливого разрешения конфликта вокруг Нагорного Карабаха? По моему убеждению, организация должна начать объективно оценивать ситуацию, чем и будет сдерживать агрессивность Азербайджана, а также защищать качество демократии в странах-членах Совета Европы. Это поможет также более продуктивному мирному диалогу в регионе. Наша организация должна быть справедливой и последовательной, и поэтому поддерживать и защищать фундаментальные права и свободы, и в первую очередь право наций на самоопределение.
Госпожа Генеральный Секретарь,
В то же время, нас сильно беспокоит то, что Совет Европы не обращает внимание на явное отступление от норм и традиций демократии в нашей стране. Ограничение свободы слова и работы СМИ, усиливающаяся зависимость судебных и следственных органов страны от исполнительной власти, незаконные преследования представителей оппозиции стали “новыми нормами” так называемых демократических традиций в Армении. Спорное качество проведенных за последние месяцы выборов в местные органы самоуправления уже не могут не замечать даже международные организации. За последние два месяца к этим неприемлемым явлениям добавились еще и факты нарушения прав граждан на мирные акции протеста и применение грубой и непропорциональной силы со стороны полиции. А 3 июня этого года для разгона многотысячной мирной акции протеста, полиция без предупреждения и особой необходимости, применила светошумовые гранаты, в результате чего много полицейских и гражданских лиц были серьезно ранены и оказались в больницах. В данный момент по разным незаконным основаниям и явным политическим мотивам арестованы 31 представитель оппозиции.
Хочу напомнить всем присутствующим, что буквально на весенней сессии ПАСЕ была принята резолюция по вопросам истинной демократии, где делается важная констатация о том, что “демократия не есть диктатура большинства”.
В заключение, хочу сказать, что мы не намерены превращать Совет Европы в площадку для гладиаторских боев с армянскими властями и Азербайджаном. Но мы также не собираемся мириться и с тем как организация превращается в площадку по легализации итогов 44-дневной войны, явному продвижению интересов тюркской коалиции, за счет армянского народа, и местом молчаливого наблюдения за анти-демократическими процессами в нашей стране».