Բեռլինում դպրոցականների խմբին վրաերթի ենթարկած ՀՀ քաղաքացին հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունի
Հինգշաբթի, 09 հունիսի, 2022 թ., 19:30
Բեռլինի ոստիկանությունն ու դատախազությունը եկել են այն եզրակացության, որ Շառլոտենբուրգում մի խումբ դպրոցականների վրաերթի ենթարկած հոգեկան հիվանդ է։
«Նշաններ կան, որ սա ենթադրաբար հոգեկան հիվանդի դիտավորյալ հանցագործություն է։ Հետաքննությունը շարունակվում է բոլոր ուղղություններով»,- ասվում է ոստիկանության և դատախազության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է հինգշաբթի օրը:
Նշենք, որ նախորդ օրվա առավոտյան Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասում մեքենան վրաերթի է ենթարկել Հեսսեն քաղաքի 24 դպրոցականներից բաղկացած խմբին։ Վարորդը միտումնավոր մեքենան ուղղել է դեպի մայթ՝ վրաերթի ենթարկելով մի քանիսի: Այնուհետև մեքենան կրկին դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատված, վրաերթի է ենթարկել մեկ այլ անձի, բախվել մեկ այլ մեքենայի և բախվել խանութի ցուցափեղկին: Ականատեսները բերման են ենթարկել վարորդին և հանձնել ոստիկանություն։ Պարզվել է, որ նա Բեռլինում բնակվող գերմանական և հայկական երկքաղաքացիություն ունեցող 29-ամյա երիտասարդ է։
Խմբին ուղեկցող ուսուցիչներից մեկը տեղում մահացել է, երկրորդը՝ ծանր վիրավորվել։ Ծանր վնասվածքներով հիվանդանոց են տեղափոխվել նաև 7 ​​դպրոցականներ, ևս -ն ստացել են թեթև վնասվածքներ։ Բացի այդ, տուժել է 17 ուղևոր, հոգեբանների օգնությանն է դիմել 50 մարդ։
Վարորդը նույնպես բժշկական օգնության կարիք է ունեցել, այս պահին նա կալանավորված է։
Գերմանականն Berliner Zeitung-ը նշել է, որ կասկածյալի ավտոմեքենայում հայտնաբերվել է հանցագործության խոստովանությամբ նամակ։ Սակայն, ըստ քննիչների, նրա արարքում քաղաքական դրդապատճառներ չկան։

Наехавшего на людей в Берлине гражданина Армении сочли психически больным
В полиции и прокуратуре Берлина пришли к выводу, что водитель автомобиля наехал на группу школьников в Шарлоттенбурге потому, что является психически нездоровым человеком.
«В настоящий момент есть указания на то, что речь идет об умышленном преступлении предположительно психически больного человека. Расследование продолжается во всех направлениях», - говорится в опубликованном в четверг сообщении полиции и прокуратуры, которое приводит Интерфакс.
Накануне утром автомобиль в берлинском районе Шарлоттенбург наехал на группу из 24 школьников из Гессена. Машина двигалась по улице Курфюрстендамм в направлении площади Виттенбергплатц и выехала на тротуар, сбив нескольких человек. Затем машина снова съехала на проезжую часть, задела еще одного человека, столкнулась с другим автомобилем и в итоге врезалась в витрину магазина. Очевидцы задержали водителя и передали его полиции. Им оказался 29-летний мужчина с двойным гражданством - немецким и армянским, живущий в Берлине.
Одна из учительниц, сопровождавших группу, погибла на месте, вторая получила тяжелые ранения. Семь школьников попали в больницу также с тяжелыми ранениями, еще семеро получили легкие травмы. Помимо этого, пострадали 17 пассажиров, 50 человек обратились за помощью психологов.