Կենտրոնական բանկը ռուսներին թույլ է տվել երկրից դուրս հանել ամսական մինչև 150 հազար դոլար
Չորեքշաբթի օրվանից՝ հունիսի 8-ից, Ռուսաստանի բանկը բարձրացնում է ֆիզիկական անձանց արտասահմանյան փոխանցումների սահմանաչափի շեմը։
Ինչպես նշված է Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի հաղորդագրության մեջ, օրացուցային ամսվա ընթացքում ֆիզիկական անձինք իրավունք ունեն ռուսական բանկում իրենց հաշվից փոխանցել արտասահմանում գտնվող իրենց հաշվին կամ մեկ այլ անձի՝ ոչ ավելի, քան $150,000 կամ համարժեք այլ օտարերկրյա արժույթ: Միաժամանակ բարեկամ երկրներից ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց թույլատրվում է նույն գումարը փոխանցել արտասահմանյան հաշիվներին:
Նախկինում ֆիզիկական անձանց համար արտասահմանյան հաշիվների փոխանցումների սահմանաչափը կազմում էր $50,000:
Կենտրոնական բանկը հիշեցրել է, որ սահմանափակումները սահմանվել են մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ը։
Հունիսի 7-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությանը կից ենթահանձնաժողովը արտահանողներին իրավունք է տվել արտարժութային եկամուտները փոխանցել արտասահմանյան հաշիվներին։

ЦБ разрешил россиянам переводить за рубеж до $150 тыс. в месяц
Банк России со среды, 8 июня, поднимает порог по сумме переводов за рубеж для физических лиц. Об этом сообщается на сайте регулятора.
Как говорится в заявлении Центробанка РФ, в течение календарного месяца физлица имеют право перевести со своего счета в российском банке на свой счет за рубежом или другому человеку не более $150 тыс. или эквивалент в другой иностранной валюте. При этом нерезидентам-физическим лицам из дружественных стран разрешается перечислять на зарубежные счета такую же сумму.
Ранее лимит по переводам на зарубежные счета для физлиц составлял $50 тыс.
В ЦБ напомнили, что ограничения установлены до 30 сентября 2022 года.
7 июня стало известно, что подкомиссия при Минфине России дала экспортерам право зачислять валютную выручку на зарубежные счета.
До этого российский ЦБ предложил ввести двухдневный «период охлаждения», когда банки будут обязаны остановить денежные переводы на счета, используемые дропперами.