Հայ-ռուս-ադրբեջանական աշխատանքային խմբի կողմերը hստակեցրել են մոտեցումները սահմանային, տրանսպորտային հարցերի շուրջ
Շաբաթ, 04 հունիսի, 2022 թ., 13:36
2022 թվականի հունիսի 3-ին Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի 10-րդ նիստը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Կառավարությունից:
Կողմերը քննարկել և hստակեցրել են իրենց մոտեցումները սահմանային, մաքսային և այլ տեսակի հսկողության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքներով՝ ճանապարհներով և երկաթգծերով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ անցման հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև մտքերի փոխանակություն Հայաստանի Հանրապետության տարածքով Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային կապն ապահովող ավտոմոբիլային ճանապարհի անցման հնարավոր երթուղիների շուրջ։
Կողմերը կշարունակեն աշխատանքը տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ։

Армяно-российско-азербайджанская рабочая группа уточнила подходы по вопросам пограничного, транспортного контроля
![]() В Москве 3 июня состоялось 10-е заседание трехсторонней рабочей группы по разблокированию региональных коммуникаций - под сопредседательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна, вице-премьера России Алексея Оверчука и вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева. Как сообщили в пресс-службе правительства Армении, стороны обсудили подходы по вопросам пограничного, таможенного и других видов контроля, а также по вопросам безопасного проезда граждан, транспортных средств и грузов по автомобильным и железным дорогам через территории Республики Армения и Азербайджанской Республики. В ходе встречи стороны также обменялись мнениями о возможных маршрутах автодороги, соединяющей транспортное сообщение между западными районами Азербайджанской Республики и Нахиджеванской Автономной Республикой. Стороны продолжат работу по выполнениюдоговоренностей, достигнутых между руководителями Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики о разблокировании транспортных сообщений в регионе. |