Ովքե՞ր կհրավիրվեն քննիչ հանձնաժողով. հայտնի են անուններ. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի է դարձել, թե ովքեր առաջիկայում կհրավիրվեն ՀՀ ԱԺ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով: Ինչպես հայտնի է, մայիսի 20-ին ՔՊ-ականների մասնակցությամբ նիստ է անցկացվել։ Ցուցակ են կազմել, թե հունիսի ընթացքում ում են հրավիրելու հանձնաժողով: Այսպիսով, հաջորդ ամիս նախատեսվում է քննիչ հանձնաժողով հրավիրել 6-8 նախկին պաշտոնյայի:
Մասնավորապես, հանձնաժողովի ցուցակում հիմնական տեղը զբաղեցնում են 2016 թվականից հետո ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետերը և պաշտպանության նախկին նախարարները: Թե նրանցից ով կընդունի հրավերը, և ով՝ ոչ, դեռ պարզ չէ: Հավելենք, որ Ազգային ժողովում այդ հանձնաժողովը ստեղծվել է փետրվարի 10-ին և մինչև այժմ միայն աշխատանքային քննարկումներ են ունեցել եւ ոչ թե բովանդակային: Եվ, փաստորեն, ընդամենը երեք ամիս անց են որոշել ցուցակ կազմել ու անցնել գործի:
Դատելով իրավիճակից և նախորդ փորձերից՝ այս հանձնաժողովը ևս ստեղծվել է «պտիչկա» դնելու համար, և այնպիսի բացահայտումներ, որոնք խոստանում են, բնականաբար, չեն արվելու:

«Жоговурд»: Кто в скором времени будет приглашен в Следственную комиссию по расследованию обстоятельств 44-дневной войны?
Пятница, 27 Мая, 2022 года, 08:48
Газетe «Жоговурд» стало известно, кто в скором времени будет приглашен в Следственную комиссию НС РА по расследованию обстоятельств 44-дневной войны.
«Как известно, 20 мая состоялось заседание с участием представителей фракции ГД. Они составили список тех, кто будет приглашен в комиссию в июне. Таким образом, в следующем месяце планируется пригласить в следственную комиссию 6-8 бывших должностных лиц.
В частности, основное место в списке комиссии занимают назначенные после 2016 года начальники Генерального штаба ВС РА и бывшие министры обороны. Пока не ясно, кто из них примет приглашение, а кто нет. Добавим, что комиссия была создана в Национальном Собрании 10 февраля, и пока проходили только рабочие обсуждения, а не предметные. И, собственно, только через три месяца решили составить список и приступить к работе.
Судя по ситуации и предыдущим попыткам, эта комиссия также была создана для галочки, и разоблачений, которые обещают, естественно, не будет».