Բրյուսելյան հանդիպումից որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Բրյուսելյան հանդիպումից մեզ որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել։ Ըստ իշխանամերձ աղբյուրի՝ ԵԽ նախագահը պնդել է, որ հարկավոր է պրոցեսներն արագացնել և հաջորդ օրը հայտարարել դելիմիտացիայի հանձնաժողովների կազմերն ու նախագահների անդրանիկ հանդիպումն անել:
Արցախի մասով Միշելը պարզ ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է կարողանա լեզու գտնել Արցախի հետ, համոզել և երաշխավորել նրա անվտանգությունը: Եվ Ալիևին նախազգուշացրել է՝ եթե չկարողանաք համաձայնության գալ արցախցիների հետ, մենք ստիպված կլինենք ընդունել ռուսական խաղաղապահների ներկայության անհրաժեշտությունը, և նրանք հավերժ կմնան Արցախում:
Եվրոպացիները հասկանում են, որ Արցախի դիմադրությունը չեն կարողանալու կոտրել, և Ռուսաստանին տարածաշրջանից հեռացնել չի հաջողվի, քանի դեռ Արցախը դեմ է դրան: Մի ելքն Արցախի կամքը կոտրելն է կամ համոզելը, մյուսը՝ Ալիևին համոզելը, որ զիջի: Ալիևը փորձել է խաղարկել Փաշինյանի գործոնը՝ Միշելին ասել է. «Իսկ եթե ես պայմանավորվեմ Փաշինյանի հետ, և նա համաձայնի իմ տված երաշխիքներին, կարո՞ղ եմ արցախցիների փոխարեն նրա հետ պայմանավորվել»: Ըստ մեր աղբյուրի՝ այս տարբերակին չեն համաձայնել: Այսինքն՝ Ալիևն ստիպված է լինելու բանակցել Արցախի իշխանությունների հետ:
Արձանագրենք, որ Արցախն իր համառությամբ կարողանում է սեփական շահերն առաջ մղել: Մնում է, որ ՀՀ վարչապետը դրան չխանգարի»:

«Грапарак»: Стали известны некоторые подробности встречи в Брюсселе
Газета «Грапарак» пишет: «Мы стали известны некоторые подробности встречи в Брюсселе. По словам провластного источника, председатель СЕ настаивал на необходимости ускорить процесс и на следующий день объявить составы комиссий по делимитации и провести первую встречу председателей.
Что касается Арцаха, Мишель дал понять, что Азербайджан должен суметь найти общий язык с Арцахом, убедить и гарантировать его безопасность. И предупредил Алиева, что, если не удастся договориться с народом Арцаха, придется смириться с необходимостью присутствия российских миротворцев и они останутся в Арцахе навсегда.
Европейцы понимают, что не смогут сломить сопротивление Арцаха, не смогут убрать Россию из региона, пока Арцах против этого. Один выход — сломить или склонить волю Арцаха, другой — уговорить Алиева уступить. Алиев сказал Мишелю: «А если я договорюсь с Пашиняном и он согласится на мои гарантии, могу ли я договориться с ним вместо народа Арцаха?». По словам нашего источника, они не согласились с этим вариантом. Иными словами, Алиеву придется договариваться с властями Арцаха.
Зафиксируем, что Арцах своим упорством способен продвигать свои интересы. Остается только, чтобы премьер-министр РА не препятствовал этому».