«Թուրքիան չի կարող «այո» ասել Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին». Էրդողան
«Թուրքիան չի կարող այո ասել ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությանը։ Թող չնեղանան»,- այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն այս դեպքում չի լինի անվտանգության կազմակերպություն, այլ «կդառնա մի վայր, որտեղ կլինեն ահաբեկիչների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ»։
«Եթե ​​նույնիսկ Ստոկհոլմն ու Հելսինկին հակաահաբեկչական հայտարարություններ անեն, Անկարան չի կարող հավատալ դրանց»,- ասել է Էրդողանը։
Նա նաև խորհուրդ է տվել Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի պատվիրակություններին, որոնք երկուշաբթի օրը ժամանելու են երկիր բանակցությունների համար, «չանհանգստանալ»։

Эрдоган: Турция не может сказать «да» членству Финляндии и Швеции в НАТО
«Турция не может сказать «да» членству Финляндии и Швеции в НАТО. Пусть не обижаются». Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе брифинга.
По его словам, в таком случае, НАТО не будет организацией безопасности, а «станет местом, где будет много представителей террористов».
«Даже если Стокгольм и Хельсинки сделают антитеррористические заявления, Анкара не может им поверить», - цитирует Эрдогана РИА Новости.
Он также посоветовал делегациям Швеции и Финляндии, которые прибудут в страну в понедельник для переговоров, «не утруждать себя».