«Առաջին ալիք», «Ռոսիա-1», «НТВ»... ԱՄՆ-ը նոր պատժամիջոցներ է սահմանում Ռուսաստանի դեմ
Միացյալ Նահանգները սահմանում է ռուս զինվորականներին մուտքի վիզաների տրամադրումը սահմանափակելու և ևս 2,6 հազար ռուս և բելառուս պաշտոնյաների նկատմամբ ամերիկյան սահմանը հատելու արգելք՝ կապված Ուկրաինայում մարդու իրավունքների խախտումներին նրանց մասնակցության կամ ինքնիշխանությունը խաթարելու հետ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Բացի այդ, ԱՄՆ կառավարությունն արգելել է ամերիկյան քաղաքացիներին և ընկերություններին ռուսական ընկերություններին տրամադրել աուդիտ, խորհրդատվական և մարքեթինգային ծառայություններ:
ԱՄՆ-ը նաև որոշել է պատժամիջոցներ կիրառել Առաջին ալիքի, «Ռոսիա-1»-ի, НТВ-ի դեմ, արգելքը կազդի նրանց սարքավորումների տրամադրման, ինչպես նաև ամերիկյան ընկերությունների՝ այնտեղ գովազդելու հնարավորության վրա։
Պատժամիջոցներ են կիրառվել նաև «Սբերբանկ»-ի ղեկավարության ութ և «Գազպրոմբանկ»ի ևս 27 ներկայացուցիչների նկատմամբ, ինչպես նաև սահմանափակումներ են կիրառվել Մոսկվայի արդյունաբերական բանկի և նրա տասը դուստր ձեռնարկությունների նկատմամբ։

Первый канал, «Россия-1», НТВ... США вводят новые санкции против России
США вводят политику ограничения выдачи въездных виз военнослужащим РФ и запрет на пересечение американской границы в отношении еще 2,6 тыс. российских и белорусских должностных лиц в связи с их причастностью к нарушению прав человека в Украине или подрыву суверенитета этой республики. Об этом сообщает ТАСС.
Согласно сообщению, Штаты «ввели новую политику ограничения выдачи виз, которая относится к военным должностным лицам Российской Федерации и поддерживаемым Россией или созданным Россией… органам власти, предположительно причастным к нарушениям прав человека, международного гуманитарного права или к… коррупции в Украине».
Кроме этого, правительство США ввело запрет для американских граждан и компаний на предоставление российским фирмам услуг в области аудита, консалтинга и маркетинга.
Также США приняли решение о введении санкций против Первого канала, «России-1», НТВ, запрет коснется предоставления им оборудования, а также возможности американских компаний размещать там рекламу.
Санкционные меры были приняты и в отношении восьми представителей руководства Сбербанка и еще 27 из Газпромбанка, а также рестрикции против Московского индустриального банка и десяти его дочерних структур.