Գերմանիան լրացուցիչ օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային
Գերմանիան էլ ավելի կմեծացնի իր օգնությունն Ուկրաինային, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Վարշավայում Ուկրաինային աջակցության դոնորների համաժողովում իր տեսաուղերձի ընթացքում։
Կանցլերը նշել է, որ պատերազմը տևում է 71 օր, և յուրաքանչյուր օր միայն ավելացնում է ռուս զինվորների կողմից իրկանացվող վայրագությունները։
Նա ընդգծել է, որ «Պուտինը չպետք է հաղթի սա և նա չի հաղթի», քանի որ համաշխարհային հանրությունը միասնական է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների հարցում՝ ամրապնդելով սեփական պաշտպանունակությունը և համերաշխությունը ուկրաինացի ժողովրդի հետ։
Շոլցն ընդգծել է, որ անցյալ ամիս Բեռլինը խոստացել է 425 միլիոն եվրո օգնություն հումանիտար ծրագրերի և զարգացման համար, ինչպես նաև 70 միլիոն եվրո բժշկական օգնություն ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի համար: Բացի այդ, լրացուցիչ 430 միլիոն եվրո է տրամադրվել համաշխարհային պարենային անվտանգության վրա ռուսական պատերազմի աղետալի ազդեցությունը մեղմելու համար։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ Գերմանիան արդեն տրամադրել է 50 միլիոն եվրոյի հատուկ վարկ, ևս այդքան էլ կտրամադրի առաջիկայում՝ արագացված ընթացակարգով:
Որպես երկկողմանի զարգացման համագործակցության մաս, Գերմանիան արդեն տրամադրել է 120 միլիոն եվրո «պատերազմի հումանիտար և սոցիալական մարտահրավերներին դիմակայելու համար» և նախատեսում է հավաքել ևս 140 միլիոն եվրո՝ զարգացման ֆինանսավորման համար, ասել է կանցլերը:

Германия еще больше усилит свою помощь Украине
Германия еще больше усилит свою помощь Украине. Об этом заявил канцлер ФРГ Олаф Шольц в своем видеообращении на донорской конференции для помощи Украине в Варшаве.
Канцлер отметил, что длится 71 день войны, но “каждый день, который проходит с момента, когда Россия атаковала Украину, каждое совершенное российскими солдатами зверство только укрепляет нашу решимость и наше единство”.
Он подчеркнул, что “Путин не должен выиграть эту и он ее не выиграет”, потому что мировое сообщество стоит вместе в том, что касается санкций против РФ, усиления собственной обороноспособности и солидарности с украинским народом.
Щольц подчеркнул, что в прошлом месяце Берлин пообещал предоставить €425 млн гуманитарной помощи и помощи на развитие, а также €70 млн на медицинскую помощь для механизма гражданской защиты ЕС. Кроме того, было предоставлено дополнительно €430 млн для смягчения катастрофического влияния российской войны на продуктовую безопасность в мире.
Он также проинформировал, что ФРГ предоставит специальный заем: один такой в ​​объеме €50 млн был предоставлен, еще один на такую ​​же сумму будет подготовлен по ускоренной процедуре.
По словам канцлера, в рамках двустороннего сотрудничества в области развития Германия уже предоставила €120 млн на “противостояние гуманитарным и социальным вызовам войны” и планирует собрать еще €140 млн для финансирования развития.