«Արցախը երբեք որևէ կերպ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում». Արտակ Բելգարյան
Արցախի պետնախարար Արտակ Բելգարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Ի պատասխան մի շարք հարցումների՝ հերթական անգամ վերահաստատեմ ու հիշեցնեմ.
Արցախի Հանրապետության իշխանության բոլոր թևերի ու բոլոր դերակատարների և ողջ ժողովրդի դիրքորոշումը միանշանակ ու անփոփոխելի է, որ Արցախը երբեք որևէ կերպ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Ավելին, մենք բոլորս պատրաստ ենք ցանկացած կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ զրկանքների ու մարտահրավերների, սակայն մեր ընտրած ճանապարհից երբեք չենք շեղվելու:
Ի դեպ, այս դիրքորոշումը մշտապես ներկայացվել ու ներկայացվում է և՛ միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին, և՛ ՀՀ իշխանություններին, և՛ հրապարակայնացվում է: Այդ ուղուց շեղում որևէ մեկը չի կարող թույլ տալ իրեն, իսկ հայության մեջ ով այլ կարծիք ունի, պարտավոր է պարզապես հարգել արցախահայության կամքն ու իրավունքը որոշելու սեփական ճակատագիրն իր սեփական հայրենիքում:
Արցախի բնիկ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը գերակա է միջազգային իրավունքի բոլոր մնացած նորմերի ու աշխարհաքաղաքական շահերի հանդեպ: Իսկ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որևէ առնչություն չունի ինքնորոշման իրավունքի հետ, որն, ի դեպ, ընդունվում է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությամբ հաստատված Մադրիդյան հայտնի սկզբունքներով, հետևաբար՝ միջազգային հանրության կողմից: Դրան ավելանում է նաև ցեղասպանական քաղաքականության հետևանքների ու գոյաբանական հետագա վտանգների պայմաններում Ադրբեջանի կազմում ապրելու անհնարինության սկզբունքը, որը ևս միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի անվերապահորեն, ինչպես կատարել է, օրինակ, Կոսովոյի պարագայում:
Մեր ընտրած ուղին դժվար է ու երկար, սակայն՝ արժեքահեն ու արդար, և ոչ ոք իրավունք չունի դավաճանելու մեր սուրբ նախնիների, հայրերի ու եղբայրների պայքարին ու թափած արյանը, ինչպես նաև քար գցելու հաջորդ սերունդների ճակատագրի վրա»:

Артак Бегларян: Арцах никогда и никоим образом не может быть в составе Азербайджана
Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян, коснувшись звучащих заявлений о статусе Арцаха, пишет:
«В ответ на ряд запросов в очередной раз подтверждаю и напоминаю:
Позиция всех крыльев власти, всех акторов и всего народа Республики Арцах однозначна и неизменна – Арцах никогда никоим образом не может быть в составе Азербайджана. Более того, мы все готовы к любым краткосрочным и долгосрочным лишениям и испытаниям, но никогда не отклонимся от выбранного пути.
Кстати, эта позиция постоянно представлялась и представляется и всем акторам международного сообщества, и властям РА, и оглашается. Никто не может позволить себе отклонения от этого пути, а представители армянского народа, придерживающиеся иного мнения, обязаны просто уважать волю и право арцахских армян решать собственную судьбу на собственной родине.
Право коренного народа Арцаха на самоопределение превыше всех остальных норм международного права и геополитических интересов. А принцип территориальной целостности Азербайджана не имеет никакого отношения к праву на самоопределение, которое, кстати, принимается Мадридскими принципами, принятыми посреднической миссией Минской группы ОБСЕ, следовательно, международным сообществом.
К этому также добавляется принцип невозможности жить в составе Азербайджана в условиях последствий геноцидальной политики и дальнейших экзистенциальных угроз, что также международное сообщество должно безоговорочно признать, как это сделало, например, в случае с Косово.
Избранный нами путь – трудный и долгий, но основанный на ценностях и справедливый, и никто не вправе предать борьбу и пролитую кровь наших святых предков, отцов и братьев, а также играть с судьбой следующих поколений».