Հունգարիան բացատրել է՝ ինչու պատրաստ չէ հրաժարվել ռուսական գազից և նավթից
Հունգարիան պատրաստ չէ հրաժարվել ռուսական գազից և նավթից, քանի որ չի կարող այլընտրանք գտնել, ամերիկյան CNN հեռուստաալիքի եթերում ասել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Հունգարիայի նախարարի խոսքով, գազի 85%-ը և նավթի 65%-ը Հունգարիա է գալիս Ռուսաստանից։
«Պատճառն այն չէ, որ մենք չենք ուզում, մենք չենք ընտրել այս իրավիճակը: Չկան գազի այլընտրանքային աղբյուրներ, մատակարարման այլընտրանքային ուղիներ, որոնք մեզ թույլ կտան հրաժարվելու ռուսական նավթից և գազից առաջիկա տարիներին»,- ասել է Սիյարտոն:
Սիյարտոն հիշեցրել է ExxonMobile-ի պլանները՝ հետագայում ավելացնելու գազի արդյունահանումը Սև ծովի ռումինական հատվածում, սակայն առայժմ նշել է, որ այս փուլում Հունգարիան չունի էներգակիրների այլ աղբյուրներ, բացի ռուսականից։

Сегодня:   Четверг, 18 Июня, 2026 года
Венгрия не готова отказаться от российских газа и нефти потому, что не может найти альтернативу, заявил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто в эфире американского телеканала CNN.
По словам венгерского министра, 85% газа и 65% нефти поступает в Венгрию из России.
«Это не просто потому, что нам так захотелось, мы не выбирали эту ситуацию. Нет альтернативных источников газа, альтернативных маршрутов поставки, которые бы позволили нам отказаться от российской нефти и газа в ближайшие годы», - заявил Сийярто.
Сийярто напомнил о планах ExxonMobile в будущем увеличить добычу газа в румынской части шельфа Черного моря, а пока отметил, что на данном этапе у Венгрии нет других источников энергоресурсов, кроме российских.