Շոլցը կրկին դիմել է Պուտինին
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կրկին կոչ է արել ջանքեր գործադրել Ուկրաինայում զինադադարի հասնելու համար։ Այս կոչով նա հանդես է եկել երկուշաբթի օրը Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Մենք կոլեկտիվ կոչ ենք անում Պուտինին համաձայնել հրադադարի, թույլատրել մարդասիրական օգնություն մատակարարել և իրական խաղաղության բանակցություններ վարել»,- ասել է Շոլցը։
Նա պնդել է, որ ԵԱՀԿ անդամները համաձայնել են աշխատել միմյանց հետ՝ հանուն Եվրոպայում ընդհանուր անվտանգության։ «Սակայն դրա պայմաններից մեկը սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքին հավատարիմ լինելն է, որ ոչ ոք չի փորձի տեղաշարժել սահմանները, և որ մենք պարտավորվում ենք ճանաչել ժողովուրդների և պետությունների ինքնիշխանությունը»,- ասել է Շոլցը:
Կանցլերը հայտարարել է, որ Արևմտյան Բալկանները «Գերմանիայի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն»։ «Դա Եվրոպայի մի մասն է և եվրոպական ընտանիքի մի մասը»,- ասել է նա: «Գիտակցելով դա՝ Գերմանիան ակտիվորեն կպաշտպանի Ալբանիայի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունները որքան հնարավոր է շուտ սկսելու համար։ Սա բխում է մեր ընդհանուր շահերից»,- ասել է Շոլցը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Ալբանիային Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին «հարյուր տոկոսով» մասնակցելու համար։

Шольц вновь обратился к Путину
Канцлер Германии Олаф Шольц призвал президента России Владимира Путина предпринять усилия для достижения перемирия в Украине. Такое мнение он высказал в понедельник на совместной пресс-конференции с премьер-министром Албании Эди Рамой.
«Мы вместе призываем президента [России Владимира] Путина пойти на режим прекращения огня, позволить снабжение гуманитарной помощью [населения] и вести действительные мирные переговоры», - сказал Шольц.
Он утверждал, что члены ОБСЕ договорились друг с другом работать во имя общей безопасности в Европе. «Но одним из условий этого является приверженность принципу нерушимости границ, тому, что никто не будет пытаться сдвинуть границы и что мы берем на себя обязательство признать суверенитет народов и государств», - сказал Шольц.
Канцлер заявил, что Западные Балканы «имеют стратегическое значение для Германии». «Это часть Европы и часть европейской семьи», - сказал он. «Понимая это, Германия будет активно выступать за то, чтобы как можно скорее начать переговоры о вступлении в ЕС Албании и Северной Македонии. Это в наших общих интересах», - заявил Шольц. Он поблагодарил Албанию за «стопроцентное» участие в санкциях против России.