Միրզոյանը Կասպրչիկին ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Մարտի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ը:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում՝ Փառուխ գյուղի հատվածում մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժմանը, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը միտումնավոր խոչընդոտելու ադրբեջանական գործողություններին, էթնիկ զտմանն ուղղված այլ քայլերին: Շեշտվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը:

Арарат Мирзоян и Анджей Каспршик обсудили ситуацию в Арцахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял в пятницу личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В ходе встречи Арарат Мирзоян коснулся начавшегося 24 марта в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации - села Парух - азербайджанского вторжения, преднамеренного препятствования нормальной работе жизненно важных инфраструктур, других шагов, направленных на осуществление этнических чисток.
Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции по положению на 23 марта.
Арарат Мирзоян представил позицию армянской стороны о переговорах между Арменией и Азербайджаном по мирному договору, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.