Ուկրաինական դատարանը հեռակա կալանավորել է Օլեգ Գազմանովին
Ուկրաինայի դատարանը հեռակա կարգով կալանավորել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Օլեգ Գազմանովին, որը կասկածվում է ուկրաինական պետության տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգության մեջ, շաբաթ օրը հայտարարել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Իրինա Վենեդիկտովան։
«Օլեգ Միխայլովիչ Գազմանով, ես այստեղ եմ նորություններով: Ոչ մի անձնական բան: Ամեն մեկն իր գործն ունի, ինչպես ասում են: Ես ուզում եմ պաշտոնապես տեղեկացնել ձեզ, որպես ուկրաինացի դատախազ, որ ուկրաինական դատարանը համաձայնել է ուկրաինացի դատախազների միջնորդությանը և թույլ է տվել, որ նրանք ձեզ ձերբակալեն, որ հասցնեն Ուկրաինայի տարածք՝ խափանման միջոց ընտրելու համար»,- գրել է Վենեդիկտովան։
Նա նշել է, որ ուկրաինական կողմը նախաձեռնել է Գազմանովի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու ընթացակարգը:
Նախօրեին Վենեդիկտովան ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Ուկրաինայի դատարանը հեռակա կալանավորել է կինոռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովին՝ երկրի «տարածքային ամբողջականության ոտնձգության» կասկածանքով։

Украинский суд заочно арестовал Олега Газманова
Суд на Украине вынес постановление о заочном аресте народного артиста России Олега Газманова, он подозревается в посягательстве на территориальную целостность украинского государства, сообщила в субботу генпрокурор Украины Ирина Венедиктова.
"Олег Михайлович Газманов, я к вам с новостями. Ничего личного. У каждого своя работа, как говорится. Хочу вас официально в качестве украинского прокурора проинформировать о том, что украинский суд согласился с ходатайством украинских прокуроров и позволил им арестовать вас с целью доставки на территорию Украины для избрания меры пресечения", - написала Венедиктова.
Она отметила, что теперь украинские прокуроры инициируют процедуру объявления Газманова в международный розыск.
Накануне Венедиктова написала в Facebook, что суд на Украине заочно арестовал кинорежиссёра Никита Михалкова по подозрению в "посягательстве на территориальную целостность" страны.