«Պետք է դուրս գանք այս ծանր իրավիճակից և պահանջատեր լինենք մեր իրավունքներին». Արցախի ԱԺ նախագահ
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը Սումգայիթյան ցեղասպանության 34-րդ տարելիցի առթիվ ուղերձ է հղել. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Սումգայիթյան ոճրագործությունից անցել է 34 տարի։
Ցեղասպանությունից տառապել և տառապում են աշխարհի շատ ժողովուրդներ, ազգեր ու ազգություններ, իսկ հայ ժողովրդի համար այն անցյալն է ու ներկան, բայց ոչ՝ երբեք ապագան։
20-րդ դարասկզբին ծնունդ առած արհեստածին պետություն Ադրբեջանն իր կազմավորման ժամանակներից ի վեր ստանձնել է հայատյաց առաքելություն։ Ապացույցը՝ 1988-ին կազմակերպած սումգայիթյան ջարդերն ու պարբերաբար շարունակվող պատերազմներն են։
Ադրբեջանի միակ նպատակն ու հոգեգար ցանկությունն Արցախի վերջնական բռնազավթումն ու բնիկ ժողովրդի վերացումն է։
Անպատժելիությունն ու անհանդուրժողականությունն ադրբեջանական իշխանություններին մղեցին նոր ցեղասպան գործողությունների։
Հայատյացության դրսևորումն իր գագաթնակետին հասավ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով, մասնավորապես՝ Արցախի բնակչության, հայ գերիների հանդեպ ցուցաբերած անմարդկային վերաբերմունքի, սպանությունների, խոշտանգումների, մշակութային ցեղասպանության ձևով։
Խստորեն դատապարտելով Սումգայիթյան ոճրագործությունը և արցախահայության հանդեպ իրականացվող շարունակական հայատյաց քաղաքականությունը՝ կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին գործուն քայլեր ձեռնարկել հայերի հանդեպ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ։
Մենք պետք է դուրս գանք այս ծանր իրավիճակից և, մեր պապենական հողում ապրելով, պահանջատեր լինենք մեր իրավունքներին։
Խոնարհումս ադրբեջանական բռնություններին զոհ դարձած մեր հայրենակիցների և արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված քաջորդիների հիշատակին»։

Артур Товмасян: Нам необходимо выбраться из сложившейся тяжелой ситуации и требовать уважения наших прав
![]() Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание в связи с 34-й годовщиной Сумгаитского геноцида. В послании, в частности, говорится: «Дорогие соотечественники! Со дня Сумгаитского преступления прошло 34 года. От геноцида страдали и страдают многие народы и нации, а для армянского народа геноцид – это прошлое и настоящее, но не будущее. Азербайджан, будучи искусственно возникшим в начале XX века государством, со времен своего образования возложил на себя армяноненавистническую миссию. Доказательством тому являются организованные в 1988 году Сумгаитские погромы и периодически продолжающиеся войны. Единственная цель и навязчивая идея Азербайджана – окончательная оккупация Арцаха и уничтожение коренного народа. Безнаказанность и нетерпимость подтолкнули азербайджанские власти к новым геноцидальным действиям. Проявление армянофобии достигло своего апогея в развязанной Азербайджаном сентябрьской войне 2020 года, в частности, в виде бесчеловечного отношения к населению Арцаха и армянским пленным, убийств, пыток и культурного геноцида. Строго осуждая Сумгаитское преступление и продолжительную армянофобскую политику Азербайджана, призываем цивилизованный мир предпринять действенные шаги по предотвращению геноцидальной политики Азербайджана в отношении армян Арцаха. Нам необходимо выбраться из сложившейся тяжелой ситуации, продолжать жить на земле наших предков и требовать уважения наших прав. Преклоняюсь перед нашими соотечественниками, ставшими жертвами азербайджанского насилия, и героями, погибшими в трех арцахских войнах». Источник: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողով |