Հայաստանից հետ է կանչվելու ՌԴ դեսպանը. «Հրապարակ»
![]() «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, շուտով Հայաստանից հետ է կանչվելու Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Նա Հայաստանում դեսպան է նշանակվել 2018 թվականի ապրիլին, և թվում է՝ «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի մեջ տեղավորվում է նրա հետկանչը, քանի որ դիվանագետների հետ աշխատանքային պայմանագիրը կնքվում է 3 տարով, և Կոպիրկինի 3 տարին արդեն լրացել է: Սակայն եթե պետությունը գոհ է իր ներկայացուցչից, այդ պայմանագիրը, որպես կանոն, երկարացվում է: Իսկ ռուսական դեսպանները, որևէ «չեպե» չլինելու դեպքում, անպայման շարունակում են աշխատել դեսպանընկալ երկրներում: Այս դեպքում, ըստ ամենայնի, կան դժգոհություններ, և գործող դեսպանի հեռանալը նաև դրանով է պայմանավորված լինելու»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |
«ՔՊ-ի «արժեհամակարգում» մարդն առ ոչինչ է․ 3 նախարարն էլ ունեն 0 պատասխանատվություն»․ Արեգ Սավգուլյան
917:24
«Ինչի համար երդվել եք, տապալել եք․ գնում եք նույնը երդվելո՞ւ»․ Սևակ Հակոբյան (տեսանյութ)
2217:18
«Եթե ՔՊ-ն ասում է, որ մենք չենք կարող խորհրդարանում իրենց նեղություն տալ՝ ինչո՞ւ են այդքան խառնվել»․ Գառնիկ Դավթյան (տեսանյութ)

«Грапарак»: Из Армении будет отозван посол России
Газета «Грапарак» пишет: «По нашей информации, в ближайшее время из Армении будет отозван посол России Сергей Копыркин. Он был назначен послом в Армении в апреле 2018 года, и, похоже, это соответствует закону о дипломатической службе, так как трудовой договор с дипломатами подписывается на 3 года, а в случае с Копыркиным эти 3 года уже истекли.
Однако, если государство довольно своим представителем, договор обычно продлевается. А российские послы при отсутствии каких-либо ЧП, как правило, продолжают свою работу в странах пребывания.
В данном случае, судя по всему, налицо определенное недовольство, и отъезд действующего посла будет обусловлен и этим, в том числе».