Ո՞ր ճանապարհը կընտրի ԲՀԿ-ն. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ Հայրենիքի փրկության շարժման ղեկավար կազմում անվստահությունը խորանում է։ Թեև Ծառուկյանը դեռ համաձայնություն չի տվել՝ ընդունո՞ւմ է արդյոք Նիկոլ Փաշինյանի հրավերը՝ քննարկելու արտահերթ ընտրությունների հարցը։ Այս մասին երեկ տեղեկացրին ԲՀԿ-ական պատգամավորները։ Սակայն Ծառուկյանի ընդդիմադիր գործընկերները կարծում են, որ ԶՈՒ ԳՇ հայտարարությունից հետո պետք է կատեգորիկ և միանշանակ մերժել Փաշինյանի առաջարկը, այլ ոչ թե սակարկությունների տեղ թողնել։ ԲՀԿ ղեկավարը, մինչդեռ, մեր տեղեկություններով, ստեղծված իրավիճակի լուծումը պատկերացնում է արտահերթ ընտրությունների ճանապարհով։ Կարծում է, որ ինքն առնվազն պահպանելու է իր մանդատային ստատուս քվոն, եթե ոչ՝ բարելավելու։ Իսկ համաձայնության գալով Փաշինյանի հետ՝ տնտեսական և հարկային համաներման տակ կընկնի, իրենց դեմ հարուցված քրեական գործերը կփակվեն։
Բացի այդ, կարծում է, որ ինչքան էլ հաջողվի «պոկել» «Իմ քայլից»՝ 20, 30, 40 մանդատ, արդեն կարելի է հաջողություն համարել, այս 88-ի դիմաց։ Սակայն նա չի պատրաստվում առաջին քայլն անել՝ Հայրենիքի փրկության շարժումը կազմաքանդելու ճանապարհին, ուստի սպասում է, որ շարժման լիդերներն էլ հասկանան, որ փողոցով չեն կարողանա իրավիճակ փոխել։
Ի դեպ, շարժումը Բաղրամյան փողոց տեղափոխելուց հետո, մեր տեղեկություններով, Ծառուկյանը գրեթե ձեռքերը լվացել է պայքարից՝ թիմը մասնակցում է, բայց ինքը չի աջակցում հանրահավաքների կազմակերպչական աշխատանքներին»:

«Грапарак»: Какой путь выберет ППА?
Газета «Грапарак» пишет: «Недоверие к лидеру ППА Гагику Царукяну в руководстве «Движения за спасение Родины» углубляется. Хотя Царукян еще не дал свое согласие – примет ли он приглашение Никола Пашиняна обсудить вопрос о проведении внеочередных выборах. Об этом вчера сообщили депутаты от ППА. Однако коллеги Царукяна по оппозиции считают, что после заявления Генштаба ВС предложение Пашиняна следует категорически и однозначно отклонить, а не оставлять места для торга. Между тем, лидер ППА, по нашим сведениям, видит выход из ситуации через внеочередные выборы. Он считает, что, по крайней мере, сохранит статус-кво своего мандата, если не улучшит его. А договорившись с Пашиняном, он попадет под экономико-налоговую амнистию, возбужденные против них уголовные дела будут закрыты.
Кроме того, он считает, что сколько бы ему ни удалось «урвать» мандатов у фракции «Мой шаг» – 20, 30,40 – это уже можно будет считать успехом. Однако он не собирается делать первый шаг на пути к расформированию «Движения за спасение Родины», поэтому он ждет, когда лидеры движения поймут, что они не смогут изменить ситуацию через улицы.
Кстати, после переноса движения на улицу Баграмяна, по нашей информации, Царукян почти умыл руки от борьбы. Команда участвует, но он не поддерживает организацию митингов».