«2016-ին գնացիք ու խելոք համաձայնվեցիք նրան, ինչ առաջարկվում էր». Նիկոլ Փաշինյան
«Մենք վատ հարաբերություններ էինք կառուցել Ռուսաստանի հետ, դուք՝ լավ: Եթե էդքան լավ հարաբերություններ էիք կառուցել, այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ մեր ռազմավարական դաշնակցի ներկայացրած առաջարկով Արցախի կարգավիճակի հարցը, ըստ էության, դուրս բերվեց օրակարգից»,- այսօրվա տեսաուղերձում հարց հնչեցրեց վարչապետը:
«Այդ ի՞նչպես եղավ, որ Ապրիլյան պատերազմի կապակցությամբ Ադրբեջանը չպատժվեց, որովհետև դուք գնացիք և խելոք համաձայնվեցիք նրան, ինչ առաջարկվում էր: Այսինքն՝ ընդունեցիք պատերազմ վարելու Ադրբեջանի իրավունքը, լեգիտիմացրիք այդ իրավունքը»,- նկատեց Փաշինյանը:
«Մենք ոչ թե դիվանագիտությունն ենք ձախողել, այլ վերջին 20-25 տարվա դիվանագիտական ձախողումների բեռի տակից դուրս գալու փորձերն ենք ձախողել»,- հավելեց նա:

Никол Пашинян: В 2016 году вы пошли и послушно согласились с тем, что вам предложили
«Вы утверждаете, что у нас плохие отношения с Россией, а у вас хорошие. Тогда как получилось, что, по предложению нашего стратегического союзника, вопрос статуса Арцаха был снят с повестки?», - сказал сегодня в ходе видеообращения премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Как получилось так, что Азербайджан не был наказан по итогам Апрельской войны? Да потому, что вы пошли и послушно согласились с тем, что вам предложили. То есть легитимизировали право Азербайджана вести войну», - сказал Пашинян.
Пашинян добавил, что действующая власть провалила не дипломатический процесс, а попытки преодолеть фиаско последних 20-25 лет.