Սենատորները պատժամիջոցներ են առաջարկել ՌԴ մի շարք պաշտոնյաների նկատմամբ
ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականներ առաջարկել են պատժամիջոցներ կիրառել ռուս պաշտոնյաների դեմ՝ կապված Ալեքսեյ Նավալնիի թունավորման հետ։ Այս մասին ասված է դեմոկրատ սենատոր Քրիս Քունսի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Սենատորները փաստաթուղթ են մշակել, որը պատժամիջոցներ է նախատեսում ռուս պաշտոնյաների դեմ, որոնք «ներգրավված են միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների», այդ թվում՝ Նավալնիի «թունավորման» մեջ։
Այն անձանց և պաշտոնների անունները, որոնց նկատմամբ կարող են սահմանվել սահմանափակումներ, փաստաթղթում չեն նշվում: Հնարավոր պատժամիջոցների թվում նշված են ակտիվների սառեցումն ու վիզաների տրամադրման մերժումը։
Փաստաթուղթն ԱՄՆ-ի վարչակազմին առաջարկում է նաև որոշել, թե արդյոք ռուսական իշխանությունները խախտե՞լ են քիմիական և կենսաբանական զենքի օգտագործման արգելման մասին միջազգային համաձայնագրերն ու հաշվետվություն ներկայացնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և նրա «մերձավոր շրջապատի» ֆինանսական գործերի մասին:

Сенаторы предложили санкции против российских властей из-за Навального
Группа конгрессменов США предложила ввести санкции против российских официальных лиц в связи с отравлением политика Алексея Навального. Об этом говорится в заявлении, опубликованном сайте сенатора-демократа Криса Кунса (штат Делавэр).
Сенаторы разработали документ, который предусматривает санкции против российских чиновников, «причастных к грубым нарушениям международного права», в том числе к «недавнему отравлению» Навального.
Имена и должности лиц, в отношении которых могут быть введены ограничения, в документе не уточняются. Среди возможных санкций в законопроекте указаны заморозка активов и отказ в выдаче виз.
Документ предлагает также администрации США определить, нарушили ли российские власти международные соглашения о запрете использования химического и биологического оружия, и предоставить отчет о финансовых делах президента России Владимира Путина и его «ближайшего окружения».
Москва не раз отвергала причастность к отравлению Навального. Так, 23 сентября официальный представитель МИДа Мария Захарова заявила, что никаких доказательств российского участия в ситуации с политиком «нет и быть не может». Ранее в Кремле также говорили, что заинтересованы в расследовании произошедшего.