Թրյուդոն հայտարարել է Կանադայում #COVID_19-ի երկրորդ ալիքի մասին
Նոր տիպի կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքն արդեն հասել է Կանադա: Այդ մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն: Նրա խոսքով՝ նոր ալիքը կարող է ավելի վատ լինել, քան առաջինը, որն սկսել էր գարնանը։ «Մեր չորս խոշորագույն նահանգներում երկրորդ ալիքը ոչ միայն սկսվել է, այլև ամբողջ թափով է ընթանում»,- ասել է Թրյուդոն: Նա նշել է, որ կորոնավիրուսային վարակի երկրորդ ալիքը դեռ կարելի է «հսկողության տակ վերցնել»: Դրա համար քաղաքացիները պետք է պաշտպանիչ դիմակներ կրեն, պահպանեն սոցիալական հեռավորություն:
Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով՝ Կանադայում կորոնավիրուսի ավելի քան 149 հազար դեպք է հայտնաբերվել, մահացել է ավելի քան 9 հազար մարդ, ապաքինվել՝ մոտ 130 հազարը:

Трюдо заявил о второй волне #COVID_19 в Канаде
В Канаду уже пришла вторая волна коронавируса нового типа, заявил премьер-министр страны Джастин Трюдо в среду, 23 сентября, в ходе обращения к нации, передает телеканал CTV News.
По его словам, новая волна COVID-19 может стать хуже, чем первая, которая была весной.
«В четырех наших крупнейших провинциях вторая волна не только что началась, она уже вовсю идет»,— сказал Трюдо.
Он отметил, что вторую волну коронавирусной инфекции еще можно взять «под контроль». Для этого всем канадцам нужно носить защитные маски, соблюдать социальную дистанцию и сделать прививки от гриппа, указал политик.
По данным Университета Джонса Хопкинса, в Канаде выявлено свыше 149 тыс. случаев COVID-19, умерли более 9 тыс. человек, выздоровели почти 130 тыс.