Նավալնիին դուրս են գրել հիվանդանոցից
Ռուս ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիին դուրս են գրել Բեռլինի «Շարիտե» կլինիկայից, որտեղ նա բուժվում էր թունավորումից հետո: Այս մասին հայտնել է բժշկական հաստատության կայքը։
«Ալեքսեյ Նավալնին, ով օգոստոսի 22-ից բուժվել է «Շարիտեում», դուրս է գրվել հիվանդանոցից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կլինիկայում նշել են, որ հիվանդի առողջական վիճակը բարելավվել է այն աստիճան, որ անհետաձգելի բուժումը հնարավոր է եղել դադարեցնել։ «Բուժող բժիշկները ելնելով հիվանդի ներկա վիճակից՝ հնարավոր են համարում լիարժեք ապաքինումը»,- հայտարարել են «Շարիտեում»:
Այնտեղ հստակեցրել են, որ Նավալնին 32 օր է եղել հիվանդանոցում, որից 24-ն նա անցկացրել է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Ծանր թունավորման որևէ հետևանքների մասին կարելի է դատել ավելի ուշ, եզրակացրել են բժշկական հաստատությունում:

Навального выписали из больницы
Российского оппозиционного политика Алексея Навального выписали из стационара берлинской клиники «Шарите», где он проходил лечение после отравления. Об этом сообщается на сайте медицинского учреждения.
«Алексей Навальный, который с 22 августа лечился в «Шарите», выписан из стационара»,— говорится в сообщении.
В клинике отметили, что состояние здоровья пациента улучшилось до такой степени, что неотложное лечение можно было прекратить. «Лечащие врачи считают возможным полное выздоровление исходя из предыдущего курса и текущего состояния пациента»,— заявили в «Шарите».Там уточнили, что Навальный находился в клинике 32 дня, 24 из которых он провел в реанимации. О каких-либо отдаленных последствиях тяжелого отравления можно будет судить позже, заключили в медицинском учреждении.