Տիխանովսկայան ԵՄ-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել
Ընդդիմության առաջնորդ և Բելառուսի նախագահի նախկին թեկնածու Սվետլանա Տիխանովսկայան Եվրոմիության հետ համաձայնության է եկել իշխանության անցումից հետո, հանրապետության համար ֆինանսական օգնության խոշոր փաթեթի շուրջ: Այս մասին հայտնել է РИА «Новости»-ն՝ հղում անելով քաղաքական գործչի մամուլի ծառայությանը։
«Սվետլանա Տիխանովսկայան պայմանավորվել է, որ Բելառուսին օգնության փաթեթ կտրամադրվի ժողովրդավարական փոփոխություններից հետո»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունում:
Ավելի վաղ համակարգող խորհրդի նախագահության անդամ Պավել Լատուշկոն հայտարարել էր, որ ընդդիմությունը մտադիր է Եվրոմիությունից 4 մլրդ դոլար ստանալ Բելառուսի գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հրաժարականից հետո:
Տիխանովսկայան սեպտեմբերի 22-ին ավարտել է իր այցը Բրյուսել, որտեղ հանդիպել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի, Եվրոխորհրդարանի նախագահ Դավիթ Սասոլիի հետ և ելույթ ունեցել խորհրդարանականների առաջ:

Тихановская договорилась с ЕС о пакете финансовой помощи для Белоруссии
Лидер оппозиции и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская договорилась с Евросоюзом о крупном пакете финансовой помощи для республики после транзита власти. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на пресс-службу политика.
«Светлана Тихановская договорилась о том, что Беларуси будет предоставлен пакет помощи после демократических перемен», — сообщили в пресс-службе.
Ранее член президиума Координационного совета Павел Латушко заявил, что оппозиция рассчитывает получить от Евросоюза $4 млрд после отставки действующего белорусского лидера Александра Лукашенко.
Тихановская 22 сентября завершила свой визит в Брюссель, где встретилась с главой дипломатии ЕС Жозепом Боррелем, президентом Европарламента Давидом Сассоли и выступила перед евродепутатами.