«Գերմանիան չի կարող հետաքննել Նավալնիի հետ կապված միջադեպը». գերմանացի իրավաբաններ
Գերմանական Suddeutsche Zeitung պարբերականը՝ հղում անելով քննչական շրջանակների աղբյուրներին հայտնում է, որ Գերմանիան չի կարող քրեական հետաքննություն սկսել Ալեքսեյ Նավալնիի հետ տեղի ունեցածի վերաբերյալ և որևէ մեղադրանք ներկայացնել, քանի որ միջադեպը տեղի չի ունեցել Գերմանիայի տարածքում:
Թերթի տեղեկություններով՝ նախքան կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից գերմանական նմուշառման ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակելը, կառավարությունը խնդրել է իրավաբաններին պարզաբանել, թե արդյոք Գերմանիան կարո՞ղ է հետաքննություն սկսել, սակայն պատասխանը բացասական է եղել:
Բեռլինում պնդում են, որ Ալեքսեյ Նավալնին ենթարկվել է «Նովիչոկ» խմբի թունավոր նյութի ազդեցությանը։ Նման եզրակացության են եկել Մյունխենի լաբորատորիայի ռազմական թունաբանները: Ավելի ուշ օրգանիզմում նման նյութերի առկայությունը հաստատել են Շվեդիայի և Ֆրանսիայի անկախ լաբորատորիաները:
ՌԴ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ մինչ Ալեքսեյ Նավալնիի՝ Բեռլին տեղափոխվելը նրա օրգանիզմում թունավոր նյութ չի հայտնաբերվել:

Немецкие юристы: Германия не может расследовать инцидент с Навальным
Немецкое издание Suddeutsche Zeitung сообщает со ссылкой на источники в следственных кругах, что Германия не может начать уголовное расследование произошедшего с Алексеем Навальным и предъявить какие-либо обвинения, поскольку инцидент произошел не на территории ФРГ.
По информации газеты, еще до того, как канцлер Ангела Меркель огласила результаты немецкого исследования проб, правительство попросило юристов прояснить, может ли Германия начать расследование, но ответ был отрицательным. Для сравнения: в ситуации со Скрипалями их отравление было совершено на территории Великобритании.
В Берлине утверждают, что Алексей Навальный подвергся воздействию отравляющего вещества из группы "Новичок" – якобы, к такому выводу пришли военные токсикологи из лаборатории в Мюнхене. Позже наличие в организме пострадавшего таких веществ подтвердили независимые лаборатории в Швеции и Франции. Также полученные пробы были переданы в ОЗХО.
Официальный представитель президента РФ Дмитрий Песков сообщал, что до вывоза Алексея Навального в Берлин никаких отравляющих веществ в его организме выявлено не было.