«Խնդրեցի՝ համբերեն, մինչև ավարտեմ այս երկու ամիսը». Ամատունի Վիրաբյան. «Հրապարակ»
Արդարադատության նախարարի հրամանով երեկ աշխատանքից ազատվել է «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը։ Նա արդեն 20 տարի է՝ զբաղեցնում էր այս պաշտոնը, և երկու ամիս էր մնացել պաշտոնավարման ավարտին՝ կենսաթոշակի տարիքին, սակայն նախարար Ռուստամ Բադասյանը չհամբերեց ու ժամանակից շուտ ազատեց նրան։
Ամատունի Վիրաբյանը «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ աշխատանքից հեռացվել է արխիվի կողմից հարկեր չվճարելու համար։ «2016 թվին օրենքում կատարվել է փոփոխություն, որ ՊՈԱԿ-ները պետք է վճարեն ավելացված արժեքի հարկ։ Սակայն բյուջեն չի ապահովել այդ գումարը, ու 2016, 2017, 2018 թվերի համար տուգանքներով կազմել է մոտ 800 մլն դրամ։ Հետո Պետեկամուտների կոմիտեն եկել ստուգել է, ակտ են կազմել, մենք դիմել ենք կառավարություն, կառավարությունը պահուստային ֆոնդից այդ գումարը տվել է, մենք էլ վճարել ենք»,- բացատրեց Վիրաբյանը։

Аматуни Вирабян: Я просил подождать два месяца, пока истекут мои полномочия
Приказом министра юстиции вчера от должности был освобожден директор ГНКО «Национальный архив Армении» Аматуни Вирабян. Он занимал эту должность на протяжении 20 лет. До окончания срока полномочий ему оставалось два месяца (до пенсионного возраста), но министр Рустам Бадасян не дождался и уволил его раньше времени.
В беседе с газетой «Грапарак» Аматуни Вирабян подтвердил, что его уволили за неуплату налогов архивом.
«В 2016 году в закон была внесена поправка, согласно которой ГНКО должны платить налог на добавленную стоимость. Однако в бюджете такая сумма не предусмотрена, и за 2016, 2017, 2018 годы неуплаченный НДС составил около 800 млн драмов с учетом штрафов.
Затем Комитет госдоходов провел проверку, составил акт. Мы обратились в правительство, нам выделили эту сумму из резервного фонда, и мы заплатили»,- пояснил Вирабян.
На вопрос, были ли какие-то разногласия с министром юстиции Рустамом Бадасяном, Вирабян отметил, что не знает.