Ինչու Շվեդիան չի կիրառել խիստ կարանտինային սահմանափակումներ
Շվեդիան չի սահմանել խիստ սահմանափակումներ բնակչության տեղաշարժի համար, քանի որ տանը մշտապես գտնվելը կարող է վնասակար լինել առողջության համար: Այս մասին այսօր հայտարարել է Շվեդիայի արտգործնախարար Էն Լինդեն, հայտնում է Politico-ն:
Լինդեն մեկնաբանել է այն հանդիմանանքը, համաձայն որի՝ Շվեդիան անբավարար միջոցներ է ձեռնարկում կորոնավիրուսի համաճարակը կանգնեցնելու համար: Ըստ նրա՝ կառավարությունը փակել է ռեստորանները, որոնք խախտում են սոցիալական տարածության պահպանման կանոնները, և արգելում է այցելել ծերանոցներ: Ըստ նրա՝ «սա մարաթոն է, այլ ոչ թե սպրինտ», և քաղաքականությունը «պետք է լինի այնպիսի մակարդակի վրա, որը ընդունելի կլինի մարդկանց համար»:
«Եթե մարդիկ մնում են տանը, ապա դա կհանգեցնի դեպրեսիայի, ընտանեկան բռնության, ալկոհոլի չարաշահման վտանգի և այլն»,- նշել է նախարարը:

Власти Швеции объяснили, почему не вводили строгие карантинные меры
Швеция не вводила строгих ограничений на передвижение населения, потому что постоянное сидение дома может навредить здоровью. Об этом заявила глава МИД Швеции Анн Линде, передает Politico в четверг, 30 апреля.
Линде прокомментировала упрек в том, что Швеция принимает недостаточные меры для сдерживания эпидемии коронавируса. По ее словам, правительство начало закрывать рестораны, которые нарушают правила социального дистанцирования, и запретило посещение домов престарелых. По ее словам, "это марафон, а не спринт", и политика "должна быть на уровне, приемлемом для людей".
"Если вы заперты внутри, существует риск депрессии, домашнего насилия, злоупотребления алкоголем", - подчеркнула Линде.