«Թուրքիան չի նահանջի Իդլիբում»․ Ջեյմս Ջեֆրի
Սիրիայի հարցերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրիի կարծիքով՝ Թուրքիան չի հրաժարվի իր դիրքերից Սիրիայի Իդլիբ նահանգում, հակառակ դեպքում երկիրը կկանգնի փախստականների հոսքի առջև, որին նա ֆիզիկապես ի վիճակի չէ դիմակայել։ Այս մասին Ջեֆրին հայտնել է CBS-ին տված հարցազրույցում:
Ջեֆրին նաև պատասխանել է այն հարցին, թե արդյոք նա հավատում է, որ Իդլիբը կարող է անցնել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի կառավարության վերահսկողության տակ: «Ես չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը և Ասադը կհաղթեն Իդլիբում, և պատճառն այն է, որ Թուրքիան չի կարող նահանջել, հակառակ դեպքում այնտեղ հասած 4 միլիոնից բացի կավելանա ևս 3 միլիոն փախստական։ Անկարայի իշխանությունները չեն կարողանա ֆիզիկապես հաղթահարել այս հարցը»,- նշել է Ջեֆրին:

Джеффри: Турция не отступит в Идлибе, иначе столкнется с наплывом беженцев
Спецпредставитель США по Сирии Джеймс Джеффри полагает, что Турция не станет сдавать своих позиций в сирийской провинции Идлиб, поскольку в противном случае столкнется с потоком беженцев, которых она физически не в состоянии принять. Такое мнение он высказал в четверг в интервью телекомпании CBS.
Ему был задан вопрос, считает ли, он, что Идлиб может перейти под контроль правительства президента Сирии Башара Асада. "Я не думаю, что Россия и Асад выиграют в Идлибе, и причина заключается в том, что Турция не может отступить, иначе она столкнется с 3 млн новых беженцев в дополнение к 4 млн, которые уже прибыли туда из Сирии, и они (власти в Анкаре) физически не смогут с этим справиться", - ответил спецпредставитель США.