Կիևը կարծում է, որ հարևան երկրներին հասնելու համար Ուկրաինային անհրաժեշտ է 100 մլրդ դոլար և 50 տարի
Ուկրաինային հարկավոր է 50 տարի ժամանակ և 100 մլրդ դոլարի ներդրում՝ Բելառուսին կամ Սլովակիային հասնելու ու տեխնոլոգիական հետամնացությունը լրացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման, առևտրի և գյուղատնտեսության նախարար Տիմոֆեյ Միլովանովը՝ ներկայացնելով կառավարության պատրաստած ռազմավարությունը՝ տնտեսական աճ ապահովելու համար:
Նա համեմատել է հիմնական ֆոնդերի միջոցների մաշվածության աստիճանն Ուկրաինայում և հարևան որոշ երկրներում: «Սլովակիան ունի 35%, Բելառուսը՝ 38%, Մոլդովան՝ 42%, Ուկրաինան՝ 62%:
Որպեսզի հասնենք Բելառուսին կամ Սլովակիային, մեզ անհրաժեշտ է 50 տարի ժամկետ և 100 միլիարդ դոլարի ներդրում»,- հայտարարել է նախարարը, մեջբերում է ուկրաինական «Экономическая правда» հրապարակումը:

В Киеве считают, что Украине нужно $100 млрд и 50 лет, чтобы догнать соседние страны
Украине потребуется $100 млрд инвестиций в течение 50 лет, чтобы преодолеть технологическое отставание от соседних стран, таких как Белоруссия или Словакия. Об этом заявил министр развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины Тимофей Милованов, представляя в понедельник подготовленную правительством стратегию обеспечения экономического роста путем наращивания инвестиций.
Он сравнил степень износа основных фондов на Украине и в некоторых граничащих с ней странах. "У соседей: Словакия - 35%, Белоруссия - 38%, Молдавия - 42%. Украина - 62%. Чтобы нам догнать Белоруссию или Словакию, нам нужно $100 млрд инвестиций в течение 50 лет",- цитирует министра украинское издание "Экономическая правда".