ԱՄՆ Սենատն արագացված կարգով կքննի Թրամփի իմպիչմենթի գործընթացը
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է բանաձևը, որը թույլ կտա օրենսդիր մարմնի Վերին պալատին իմպիչմենթի գործընթացը քննել արագացված կարգով: Սենատում ինպիչմենթի լսումները հեռարձակվել են ուղիղ եթերով՝ ամերիկյան հեռարձակողների կողմից։
Ձայները բաշխվել են խիստ կուսակցական պատկանելիությամբ՝ 53 հանրապետական կողմ է քվեարկել, դեմ է արտահայտվել 47 դեմոկրատ:
Դատավարության ժամկետներն ու հաջորդականությունը կարգավորող նախաձեռնությամբ հանդես է եկել Սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Միչ Մակկոնելին (Կենտուկի նահանգ): Նա հայտարարել է, որ վճռական է հնարավորինս շուտ ավարտել իմպիչմենթի լսումների կարգը, ինչը կհանգեցնի Թրամփի արդարացմանը: Ենթադրվում է, որ Սենատում գործնականում կանխորոշված ավարտով այս գործընթացը կտևի մոտ երկու շաբաթ: Մակկոնելիի առաջարկը քննադատություն է ենթարկվել դեմոկրատների կողմից:
Համաձայն ավելի վաղ հրապարակված փաստաթղթի՝ հանրապետականները պլանավորում են փաստաբաններին տրամադրել երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում յուրաքանչյուրը 24 ժամ՝ իրենց փաստարկները ներկայացնելու համար: Այնուհետև կողմերին տրամադրվում է 16 ժամ սենատորների հարցերին պատասխանելու համար: Այս գործընթացը չի սահմանափակվում միայն աշխատանքային օրերի քանակով:
Որից հետո պետք է տեղի ունենա քառօրյա բանավեճ, որի նպատակն է հասկանալ՝ արդյոք անհրաժե՞շտ է հրավիրել վկաներին լսումներին կամ պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր: Եթե վկաներ չեն հրավիրվում, ապա վերին պալատը կքվեարկի երկու մեղադրանքներից յուրաքանչյուրի համար։ Դոնալդ Թրամփը մեղադրվում է իշխանությունը չարաշահելու և Կոնգրեսի աշխատանքներին խոչընդոտելու համար:

Сенат США проведет процесс по импичменту Трампа в ускоренном режиме
Сенат Конгресса США одобрил во вторник резолюцию, которая позволит верхней палате законодательного органа провести процесс в рамках импичмента президента Дональда Трампа в ускоренном режиме. Трансляцию заседания вели американские новостные телекомпании.
Голоса распредилились строго по партийной линии: 53 республиканца высказались за, 47 демократов выступили против.
Автором инициативы, регламентирующей сроки и последовательность разбирательства, выступил лидер республиканского большинства в Сенате Митч Макконнелл (от штата Кентукки). Он заявлял, что настроен на скорейшее завершение процедуры импичмента, которое увенчается оправданием Трампа. Предполагается, что в Сенате этот процесс с практически предопределенным финалом будет идти около двух недель. Предложение вызвало резкую критику со стороны демократов.
Согласно опубликованному ранее документу, республиканцы планируют дать юристам, которые будут защищать Трампа, и выбранным Палатой представителей обвинителям (управляющим) по 24 часа в течение трех рабочих дней на предоставление своих аргументов. Затем 16 часов отводится в целом на то, чтобы стороны ответили на вопросы сенаторов. Этот процесс не ограничен количеством рабочих дней.
После этого должны состояться четырехчасовые дебаты, цель которых - определить, нужно ли вызывать на процесс свидетелей и запрашивать какие-либо дополнительные документы. Если свидетели не будут вызваны, верхняя палата проголосует по каждой из двух статей обвинения: злоупотребление властью и создание препятствий расследованию, которое проводил Конгресс.