Բայդենը մեղադրել է Ցուկերբերգին՝ «ուկրաինական գործի» տեսահոլովակի համար գումար ստանալու մեջ
Միացյալ Նահանգների նախագահական ընտրություններին Դեմոկրատական կուսակցությունից հավակնորդ և նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենը The New York Times-ին տված հարցազրույցում քննադատել է Facebook սոցիալական ցանցին և նրա հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգին՝ սոցիալական ցանցում կեղծիքներ հրապարակելու և գաղտնիության հետ կապված խնդիրները հանրայանցնելու համար: «Ես երբեք Facebook-ի երկրպագուն չեմ եղել, ինչպես արդեն գիտեք: Ես երբեք չեմ եղել Ցուկերբերգի մեծ երկրպագուն: Կարծում եմ, որ նա իրական խնդիր է»,-հայտարարել է Բայդենը:
Ըստ Բայդենի, Facebook-ը տարածում է կեղծ տեղեկատվություն՝ իմանալով, որ այն չի համապատասխանում իրականությանը: Բայդենը նշել է, որ այս իրավիճակի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ է չեղարկել Պարկեշտության մասին ակտի 230-րդ մասը՝ կոմունիկացիաների բնագավառում, որը լրատվամիջոցների հարթակներին, ֆորումներին և լրատվական կայքերին պաշտպանում է տուգանքներից՝ օգտատերերի կողմից կեղծ տվյալներ տարածելու համար:
Ըստ Բայդենի, Facebook-ի ղեկավարը «մեծ գումարներ» է ստացել՝ Բայդեն կրտսերի նկատմամբ հետաքննության մասին 30 վայրկյան տևողությամբ տեսանյութ հրապարակելու համար: Նա նաև մեղադրել է Պուտինին, Կիմ Չեն Ընին և Թրամփին, որ նրանք չեն ցանկանում իրեն տեսնել ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնում:

Байден обвинил Цукерберга в получении денег за видео об «украинском деле»
Претендент на пост президента США от Демократической партии и бывший вице-президент страны Джо Байден в интервью The New York Times раскритиковал Facebook и ее основателя Марка Цукерберга за публикуемые в социальной сети фейки, а также проблемы с конфиденциальностью.
«Я никогда не был фанатом Facebook, как вы, наверное, знаете. Я никогда не был большим поклонником Цукерберга. Я думаю, что он настоящая проблема», — заявил он.
По словам Байдена, Facebook распространяет ложную информацию, зная, что она является неправдой. Как отметил политик, чтобы бороться с подобным положением дел, необходимо отменить раздел 230 Акта о порядочности в сфере коммуникаций, который защищает медиаплатформы, форумы и новостные сайты от наказаний за размещение ложных данных, которые делают пользователи.
По его словам, глава Facebook получил «много денег» за публикацию 30-секундного ролика про расследование в отношении Байдена-младшего. Также он обвинил Путина, Ким Чен Ына и Трампа в нежелании видеть его президентом США