ԱՄՆ-ն պատրաստվում է կրճատել Իրաքին հատկացվող ռազմական օգնությունը․ #TheWallStreetJournal
ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմը պատրաստվում է կրճատել Իրաքին հատկացվող 250 միլիոն դոլար ռազմական օգնությունը, եթե վերջինը պնդի ԱՄՆ զորքերի դուրսբերումը: Պենտագոնի և Սպիտակ տան պաշտոնյաների նամակներին հղում անելով՝ հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Նամակներում նշվում է, որ այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, բայց կառավարությունը հանձնարարել է փնտրել բոլոր տարբերակները, թե ինչպես կարելի է այս տարի Իրաքին տրամադրած ֆինանսական միջոցները հետ վերցնել և մերժել 2021 թվականի հայցը: Նշվում է, որ ֆինանսական աջակցության արգելափակումը չի լինի վերջնական՝ իրաքյան իշխանությունների քաղաքական կուրսի փոփոխության դեպքում աջակցությունը նախատեսվում է վերադարձնել:

CША собрались урезать военную помощь Ираку из-за вывода войск․ #TheWallStreetJournal
Администрация президента США собралась лишить Ирак 250 миллионов долларов военной помощи в том случае, если страна будет настаивать на выводе американских войск. Об этом со ссылкой на письма официальных лиц в Пентагоне и Белом доме сообщает The Wall Street Journal.
В письмах говорится, что окончательное решение об этом пока не вынесено, однако правительство поручило найти все варианты того, как можно отозвать средства, предоставленные Ираку в этом финансовом году и отклонить запрос на 2021 год. Отмечается, что блокировка не рассматривается как окончательная — в случае смены иракского политического курса поддержку планируется вернуть.