Իրանը հրթիռակոծել է Իրաքում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաները
Պենտագոնը հայտարարել է, որ Իրանը մեկ տասնյակից ավելի հրթիռ է արձակել Իրաքում ԱՄՆ ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով Պետդեպարտամենտի խոսնակ Ջոնաթան Հոֆմանին:
Ըստ Հոֆմանի՝ գրոհների թիրախը եղել են առնվազն երկու օբյեկտներ, որտեղ տեղակայված են ԱՄՆ զորքերը:
Ներկայում Վաշինգթոնը գնահատում է նախնական վնասները: Հոֆմանը խոստացել է, որ Միացյալ Նահանգները կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ տարածաշրջանում իր գործընկերների և դաշնակիցների պաշտպանության համար:
Իրանական Tasnim գործակալությունը հաղորդում է, որ «Այն ալ-Ասադ» ռազմաբազայի ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 35 հրթիռ: Իրաքի անվտանգության ծառայության աղբյուրը հայտնել է, որ բազային ավելի քան 9 հարված է հասցվել:
CNN-ի աղբյուրն ավելի ուշ հայտնել է, որ ռազմաբազայի հրետակոծելուց հետո իրաքցիների շրջանում զոհեր են եղել։

Пентагон подтвердил атаку Ирана на объекты США в Ираке
В Пентагоне заявили, что Иран выпустил более десятка ракет по военным объектам США в Ираке. Об этом сообщает CNN со ссылкой на помощника главы ведомства по связям с общественностью Джонатана Хоффмана.
По словам Хоффмана, целью атак были как минимум два объекта, на которых размещены американские военнослужащие — авиабаза Айн аль-Асад на западе Ирака, а также объект в Эрбиле.
По его словам, находятся в состоянии повышенной готовности «из-за признаков того, что иранский режим планировал атаковать силы и интересы» США в регионе. В настоящий момент Вашингтон оценивает предварительный ущерб. Хоффман пообещал, что США предпримут «все необходимые меры» для защиты своих военных, партнеров и союзников в регионе.
По информации иранского агентства Tansim, по базе "Айн-аль-Асад" выпущено более 35 ракет. Как сообщил источник в службе безопасности Ирака, на базу обрушилось более девяти ударов.