«Երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում նոր փուլ է սկսվում». Նիկոլ Փաշինյան
Դեկտեմբերի 6-ին ԱԺ նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց իր այն պնդումը, որ 2020թ. բյուջեն հեղափոխական է: 1988-ի երկրաշարժի տարելիցի նախօրեին նա հարկ համարեց հիշեցնել, որ եկող տարվա բյուջեն հեղափոխական է նաև աղետի գոտուն տրամադրված միջոցների առումով:
«Մյուս տարվա բյուջեով աննախադեպ մեծ թիվ է տրամադրվել աղետի գոտու խնդիրներին՝ 3 միլիարդ դրամ: Տեսանելի ժամանակաշրջանում երբեք այսպիսի ծավալների, նույնիսկ դրան մոտիկ գումար չի տրամադրվել: 2020թ. լուծում ենք բոլոր այն քաղաքացիների խնդիրները, ում նկատմամբ ՀՀ ունեցած պարտավորությունը դե յուրե արձանագրված է: Սա նշանակում է, որ աղետի գոտու վերականգնման պրոցեսում նոր փուլ է սկսվում, որը պետք է իրագործվի բոլորովին ուրիշ տրամաբանությամբ, և այդ փուլի իմաստը սոցիալական այսպես ասած արտակարգ իրավիճակի տրամաբանության վերափոխելն է զարգացման տրամաբանության: Մենք աղետի գոտում պետք է խոսենք ոչ միայն ուղղակի սոցիալական հրատապ խնդիրներ լուծելու, այլև զարգացման երկարատև տեսլականներ և ռազմավարություններ իրագործելու մասին: Եվ որպես այս ամենի արտահայտություն ես ուզում են ձևակերպել հրամայականը՝ Գյումրի քաղաքը պետք է ազատվի տնակներից»,- հայտարարեց վարչապետը՝ ընդգծելով. «Երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում նոր փուլ է սկսվում»:

Никол Пашинян: В деле устранения последствий землетрясения начинается новый этап
Сегодня на заседании Национального Собрания Армении премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что продолжает оставаться при том мнении, что проект госбюджета на 2020 год действительно революционный. Накануне годовщины землетрясения 7-го декабря 1988 года он счел необходимым напомнить, что с точки зрения улучшения ситуации в зоне бедствия данный проект бюджета также является революционным, поскольку, для решения данной проблемы планируется выделить беспрецедентную до сей день сумму – 3 млрд. драмов.
Премьер напомнил также, что в Гюмри все еще есть граждане, проживающие в домиках, и заявил, что этот вопрос должен быть решен. По его словам, в отношении этих людей государство имеет де-юре обязательства.
«Это означает, что новый этап в процессе восстановления зоны бедствия начинается с совершенно другой логики, и смысл этого этапа заключается в том, чтобы преобразовать так называемую социальную чрезвычайную ситуацию в логику развития. И как выражение всего этого, предлагаю следующую формулировку: «Город Гюмри должен избавиться от «домиков»»,- заявил премьер-министр.