Շոտլանդիան անկախության նոր հանրաքվե կանցկացնի
Շոտլանդիայի առաջին վարչապետ և Շոտլանդական ազգային կուսակցության առաջնորդ Նիկոլա Ստերջենը հայտարարել է, որ եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրոմիությունից, ապա Շոտլանդիան հանրաքվե կանցկացնի, հայտնում է The New York Times-ը:
«Ժամանակը եկել է, որպեսզի Շոտլանդիան իր ապագան իր ձեռքը վերցնի»,- հայտարարել է Ստերջենը՝ Stop Brexit միջոցառման ժամանակ, որը տեղի է ունենում Մեծ Բրիտանիայի արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ:
Շոտլանդիայի առաջին վարչապետը նշել է, որ եթե Շոտլանդիան մնա Մեծ Բրիտանիայի կազմում, ապա կլինի բյուջեի կրճատում, ինչպես նաև «Շոտլանդիայի խորհրդարանի կողմից իշխանության բռնազավթում, երեխաների հարկադիր աղքատություն, Brexit-ի աղետալի համաձայնագիր, որը կհանգեցնի գործազրկության ճգնաժամի, կենսամակարդակի վատթարացման և աշխատողների իրավունքների խախտման»:

В Шотландии проведут новый референдум о независимости
В Шотландии проведут референдум о независимости и новое голосование по Brexit. Такое обещание сделала первый министр Шотландии Никола Стерджен, передает The New York Times в среду, 27 ноября.
"Настало время брать будущее Шотландии в руки Шотландии", - заявила Стерджен на мероприятии Остановить Brexit в шотландском городе Глазго в преддверии внеочередных британских выборов.
Первый министр отметила, что в случае, если Шотландия останется в составе Великобритании, она столкнется с сокращением бюджета, а также с "захватом власти шотландского парламента, вынужденной бедностью детей, катастрофическим соглашением по Brexit, которое приведет к кризису рабочих мест, ухудшению уровня жизни и ущемлению прав рабочих".