Սիրիայի հարցով ԱՄՆ ներկայացուցիչը կոչ է անում չօգնել Դամասկոսին վերականգնման հարցում
Նոյեմբերի 22-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում Սիրիայի հարցով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրին կոչ է արել շարունակել տնտեսական ճնշում գործադրել Դամասկոսի վրա և չօգնել նրան այն վերակառուցելու գործում:
«Անհրաժեշտ է Դամասկոսի վրա դիվանագիտական և տնտեսական ճնշումներ գործադրել, որպեսզի մեր նպատակները իրականանան։ Չի կարելի օգնել Դամասկոսին՝ Սիրիան վերակառուցելու հարցում, քանի դեռ երկրում չի սկսվել վստահելի քաղաքական գործընթացներ»,-հայտարարել է Ջեֆրին:
Նրա կարծիքով՝ «Սիրիային օգնելու ցանկացած ջանք վաղաժամ է»: Միևնույն ժամանակ, նա հույս է հայտնել, որ ՄԱԿ-ը, սիրիացիներին աջակցություն ցուցաբերելու հարցում, «առաջնորդվելու է քաղաքական կարգավորման անհրաժեշտության սկզբունքներով»:

Представитель США по Сирии призвал не помогать Дамаску в восстановлении
Спецпредставитель США по Сирии Джеймс Джеффри на заседании Совета Безопасности ООН в пятницу призвал сохранять экономическое давление на Дамаск и не оказывать ему помощь в восстановлении страны.
"Дипломатическое и экономическое давление на Дамаск нужно, чтобы продвигать вперед цели [по урегулированию] в Сирии", - сказал он. "Не может быть помощи Дамаску в восстановлении Сирии, пока не начнется внушающий доверие политический процесс. И я думаю, что эта позиция совпадает с позицией многих наших европейских партнеров, мы будем работать вместе с ними, чтобы удостовериться, что давление сохраняется", - отметил американский дипломат.
По его мнению, "любые усилия по помощи Сирии преждевременны". При этом он выразил надежду, что и ООН при оказании поддержки сирийцам "будет руководствоваться принципами необходимости достижения политического урегулирования".