Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայի հյուսիսում անվտանգության գոտու ստեղծման մասին
Սիրիայի հյուսիսում ստեղծվել է 145 կմ երկարությամբ և 30 կմ լայնությամբ անվտանգության գոտի, հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում է ավելի քան 8 տարի: Իրադրությունը սրվեց հոկտեմբերի սկզբին, երբ Թուրքիան հայտարարեց «Խաղաղության ակունք» գործողության մասին, որն ուղղված էր քրդական ջոկատների դեմ:
Մի քանի օր անց, Միացյալ Նահանգների հետ համաձայնության գալով, Անկարան դադարեցրեց «Խաղաղության ակունք» գործողությունը, որպեսզի քրդերը կարողանան դուրս գալ անվտանգության գոտուց: Բացի այդ, կողմերը պայմանավորվել էին Սիրիայի հետ սահմանին ստեղծել վերահսկվող անվտանգության գոտի՝ 444 կմ երկարությամբ:

В Турции рассказали о зоне безопасности на севере Сирии
На севере Сирии создана зона безопасности длиной 145 километров и шириной 30 километров, заявил министр обороны Турции Хулуси Акар.
"В районе операции "Источник мира" атаки с востока и запада продолжаются. Для их предотвращения мы ведем переговоры с российскими коллегами", — отметил он.
Вооруженный конфликт в Сирии длится уже более восьми лет. Ситуация обострилась в начале октября, когда Турция объявила о начале операции "Источник мира", направленной против курдских отрядов.
Через несколько дней по договоренности с США Анкара приостановила боевые действия на востоке Сирии, чтобы курды могли вывести свои формирования. Кроме того, стороны договорились о создании контролируемой зоны безопасности на границе с Сирией протяженностью 444 километра.