Թբիլիսիում ցուցարարները նոր հանրահավաք են խոստանում
Թբիլիսիում կկազմակերպվեն նոր ցույցեր՝ համամասնական ընտրակարգով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնելու պահանջով: Այս մասին հայտարարել է ցույցերի կազմակերպիչներից մեկը՝ Շոթա Դիգմելաշվիլին, հայտնում է ТАСС գործակալությունը:
Դիգմելաշվիլին նշել է, որ նրանց պահանջները պետք է հաշվի առնվեն, հակառակ դեպքում ցուցարարներն անընդմեջ կվատթարացնեն պատգամավորների կյանքը: Չնայած այն բանին, որ նոյեմբերի 18-ին ոստիկանությունը ջրցան մեքենաներ գործադրեց ընդդիմության ակցիայի մասնակիցների դեմ, ցույցերի կազմակերպիչները խոստանում են ամեն շաբաթ ցույցեր կազմակերպել։
Հայտնի է, որ Թբիլիսիում հաջորդ ցույցը տեղի կունենա նոյեմբերի 25-ին:
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիում ցույցերը սկսվեցին այն բանից հետո, երբ խորհրդարանը չկարողացավ ընդունել սահմանադրական փոփոխությունները, համաձայն որոնց՝ 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները պետք է լիովին անցկացվեն համամասնական ընտրակարգով։

В Тбилиси назревает новый митинг
В Тбилиси хотят устроить новый митинг с требованием провести внеочередные парламентские выборы по пропорциональной системе. Об этом заявил один из организаторов акций протеста Шота Дигмелашвили, передает ТАСС.
Он подчеркнул, что их требования должны учесть, иначе они будут постоянно омрачать жизнь депутатам. Несмотря на то, что в понедельник, 18 ноября, демонстрантов разогнали, акция вновь состоится, пообещал организатор.
«Вам вновь придется нас разогнать. Каждую неделю тут будут пикеты», — сказал Дигмелашвили.
Планируется, что протесты вновь пройдут в городе в следующий понедельник, 25 ноября.
Стоит отметить, что оппозиция и жители Грузии начали протестовать на проспекте Руставели после того, как парламент провалил законопроект, предполагающий переход на пропорциональную избирательную систему.