Թրամփի նախկին խորհրդականը Կոնգրեսում 10 ժամ ցուցմունք է տվել
ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովում ցուցմունք է տվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ռուսաստանի հարցերով նախկին խորհրդական Ֆիոնա Հիլլը, ով հայտարարել է, որ նախագահի փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանին Ուկրաինայում իրականացրել է արտաքին «ստվերային» քաղաքականություն՝ շրջանցելով պաշտոնական ընթացակարգերը՝ հօգուտ նախագահի անձնական շահերի: Այդ մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
The Washington Post-ի վկայակոչմամբ՝ Հիլլը ցուցմունք է տվել 10 ժամ:
Ըստ տեղեկությունների՝ Հիլլը պատմել է, որ ինքը հանդիսացել է ԵՄ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Գորդոն Սոնդլանդի ընդիմադիրը Ջուլիանիի գործունեության պատճառով: Ըստ նրա՝ Ջուլիանին չի համաձայնեցրել իր գործողություններն ԱՄՆ պաշտոնական դիվանագիտական ընթացակարգի հետ:
Աղբյուրների համաձայն՝ Հիլլը նշել է, որ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջnն Բոլթոնն իր գործողություններով «կատաղեցրել է» Ջուլիանիին և նրան համեմատել «նռնակի հետ, որը պայթեցնելու էր բոլորին»:

Экс-советница Трампа давала показания Конгрессу 10 часов
В ходе дачи показаний в комитетах Конгресса США бывшая советница президента Дональда Трампа по России и Европе Фиона Хилл заявила, что его адвокат Рудольф Джулиани вел "теневую" иностранную политику в Украине в обход официальных процедур, ради персональных выгод президента. Об этом сообщает The Washington Post со ссылкой на источники, знакомые с ее показаниями.
Как отмечается, Хилл давала показания в течение 10 часов.
Как утверждают СМИ, она сообщила, что была в оппозиции послу США в ЕС Гордону Сондленду из-за деятельности Джулиани. По ее словам, Джулиани не координировал свои действия с официальной дипломатией США.
По данным источников, Хилл рассказала, что бывший советник Трампа по нацбезопасности Джон Болтон "был в ярости" от действий Джулиани в отношении Украины и сравнивал его с "гранатой, которая всех взорвет".