Կալանավորվել է «Հայաստան» հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանը
Կալանավորվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանը, ըստ փաստաբանդ Երվանդ Վարոսյանի՝ յուրացման մեղադրանքով. այս մասին հայտնում է «Ազատություն»-ը:
Հիշեցնենք, անցած տարվա հուլիսին Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) ձերբակալել էր Վարդանյանին, պնդելով՝ վերջինս խոստովանել է, որ հիմնադրամի միջոցներն օգտագործել է անձնական նպատակներով, դրանք ուղղելով նաև տարբեր առցանց խաղատներում խաղադրույքներ կատարելուն: Անցած տարի Վարդանյանը գրավով ազատ էր արձակվել: Օրեր անց հրաժարական ներկայացնելով «Հայաստան» հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնից՝ նա հաղորդագրություն էր տարածել, որում ներողություն էր խնդրում ժողովրդից, «Հիմնադրամի բոլոր նվիրատուներից՝ մեծ ու փոքր, թոշակառու և խոշոր բարերար, աշխարհասփյուռ տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից, Հիմնադրամի բոլոր նվիրյալներից»:
Երեկ նոր մեղադրանքի շրջանակում Վարդանյանի կալանավորվելուց հետո փաստաբան Վարոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Այն, որ գրավի որևէ պայման չխախտած անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվում կալանավորումը, ակնհայտ է դարձնում, որ այս ամենի պատճառն Արա Վարդանյանի հասարակական-քաղաքական հրապարակային գործունեությունն է»։

Арестован бывший директор фонда «Айастан» Ара Варданян
Бывший директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян арестован по обвинению в растрате. Об этом, как передает Радио Азатутюн, сообщил его адвокат Ерванд Варосян.
Напомним, что в июле прошлого года Служба национальной безопасности (СНБ) задержала Варданяна, заявив, что он признался в использовании средств фонда в личных целях, в том числе направляя их на ставки в различных онлайн-казино. В том же году Варданян был освобожден под залог. После ухода с поста директора Всеармянского фонда «Айастан» через несколько дней он распространил сообщение, в котором просил прощения у народа: «У всех доноров Фонда – крупных и мелких, пенсионеров и крупных благотворителей, представителей армянской диаспоры со всего мира, всех преданных друзей Фонда».
Вчера в рамках нового обвинения Ара Варданян был вновь взят под стражу. После этого адвокат Варосян написал на своей странице в Facebook: «Тот факт, что в отношении лица, не нарушившего условия залога, применяет арест в качестве меры пресечения, делает очевидным, что все это связано с публичной общественно-политической деятельностью Ара Варданяна».