Ամերիկացի սենատորները սպառնում են դադարեցնել Թուրքիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին
Հանրապետական ազդեցիկ սենատոր Լինդսի Գրեհեմը պատրաստակամություն է հայտնել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագիծ ներկայացնել, և Սիրիայում ռազմական գործողությունների սկսման դեպքում Թուրքիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կասեցնել:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Սիրիայի հյուսիսում գտնվող և Եփրատից արևելք ընկած հատվածում Թուրքիայի կողմից գործողությունների վերաբերյալ որոշում կկայացվի առաջիկա օրերին: Էրդողանը հավելել էր, որ գործողության նպատակը կլինի Թուրքիայի հետ սիրիական սահմանն ազատել սիրիական քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերից, ստեղծել անվտանգության գոտի և Թուրքիայում տեղակայել սիրիացի փախստականներին:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել էր «ոչնչացնել Թուրքիայի տնտեսությունը», եթե Անկարան, նրա կարծիքով, դուրս գա թույլատրելի սահմաններից:
Սիրիայի սահմանին գտնվող թուրքական ուժերի առկայությունը, ինչպես նաև իրականացված ռազմական գործողությունները քրդական ուժերի դեմ, Դամասկոսը բազմիցս անօրինական է անվանել և Անկարային կոչ է արել Սիրիայից դուրս բերել զորքերը։

Американские сенаторы пригрозили Турции приостановкой членства в НАТО
Влиятельный сенатор-республиканец Линдси Грэм заявил о готовности представить двупартийный законопроект по санкциям против Турции и приостановке ее участия в НАТО в случае военной операции в Сирии.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что решение о турецкой операции на севере Сирии к востоку от Евфрата может быть принято в ближайшие дни. Он добавил, что целью операции будет очистка приграничной с Турцией сирийской территории от сил самообороны сирийских курдов, создание там зоны безопасности и для размещения находящихся в Турции сирийских беженцев.
Президент США Дональд Трамп пригрозил "разрушить экономику Турции", если Анкара, по его мнению, выйдет за рамки дозволенного в ходе операции в Арабской республике.
Присутствие на приграничной территории Сирии турецких сил, которые проводят там операцию против курдских формирований, Дамаск неоднократно называл незаконным и призывал Анкару вывести войска․