Թուրքիայում 74 զինվորականի են ձերբակալել որպես ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձի մասնակիցներ
Ստամբուլի դատախազության որոշմամաբ FETO կազմակերպությանը հարելու կասկածանքով կալանավորման որոշում է կայացվել 74 զինվորականի նկատմամբ, հաղորդում է Haber Turk-ը: FETO-ն Թուրքիայում արդի իսլամի գաղափարախոսության հիմնադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենի առաջնորդած և բոլոր պետական մարմիններում իրենց ներակայացուցիչներով ապահովված կազմակերպություն է։ Նրանք մեղադրվում են 2016 թվականի հուլիսին հեղաշրջման փորձին մասնակցելու մեջ: Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ անվտանգության ուժերն արդեն սկսել են ձերբակալման գործողությունը:
2016 թվականի հուլիսի 15-ին, Թուրքիայի ԶՈւ մի խումբ զինվորականներ և սպաներ փորձեցին հեղաշրջում իրականացնել: Հիմնական դիմակայությունը տեղի ունեցավ Ստամբուլում և Անկարայում, զոհվեց 250 մարդ, ավելի քան 2 հազար մարդ ստացավ տարբեր մարմնական վնասվածքներ: Անկարան մեղադրում է իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին և հարակից FETO-ին հեղաշրջումը նախապատրաստելու մեջ:

СМИ: в Турции выдан ордер на задержание 74 военных по подозрению в причастности к путчу
Прокуратура Стамбула выдала ордер на задержание 74 действующих военнослужащих в рамках операции против членов "террористической организации фетхуллахистов" (FETO), которую Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле 2016 года. Об этом сообщил в пятницу телеканал Haber Turk.
По его данным, силовики уже начали операцию по задержанию.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. В подготовке переворота Анкара обвиняет исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена и связанную с ним FETO.