Աշխարհում ներգաղթյալների թիվը գերազանցել է 270 միլիոնը․ ՄԱԿ
2010 թվականից ի վեր աշխարհում ներգաղթյալների թիվն աճել է 51 միլիոն մարդով՝ հասնելով մինչև 272 միլիոնի։ Նրանց կեսից ավելին ապրում է ընդամենը 10 երկրում: Նման տվյալներ պարունակող զեկույցով հանդես է եկել ՄԱԿ-ը։ Զեկույցը ներկայացվել է Նյու Յորքում նախօրեին բացված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանում։
«Միջազգային ներգաղթյալների թիվն աշխարհում հասել Է մոտ 272 միլիոնի, ինչը 51 միլիոնով ավելի Է, քան 2010 թվականին: Ներկայում միջազգային ներգաղթյալները կազմում են աշխարհի բնակչության 3,5 տոկոսը՝ 2000 թվականի 2,8 տոկոսի համեմատությամբ»,-նշվում է ՄԱԿ-ի զեկույցում։ Համաձայն 2019 թվականի տվյալների՝ Եվրոպայում են գտնվում առավել մեծ թվով միջազգային միգրանտները (82 միլիոն), որին հաջորդում է Հյուսիսային Ամերիկան (59 միլիոն), Արևմտյան Ասիան (49 միլիոն):
ԱՄՆ-ում ապրում են ընդհանուր միգրանտների 19 տոկոսը կամ 51 միլիոն մարդ, Գերմանիայում և Սաուդյան Արաբիայում՝ 13 միլիոն մարդ, Ռուսաստանում՝ 12 միլիոն մարդ, Մեծ Բրիտանիայում՝ 10 միլիոն, ԱՄԷ-ում՝ 9 միլիոն մարդ, Ֆրանսիայում և Կանադայում՝ 8-ական միլիոն, Ավստրալիայում և Իտալիայում՝ 6-ական միլիոն:
Հնդկաստանը գլխավորում է միջազգային ներգաղթյալների քանակով, այսպես՝ 18 միլիոն հնդիկ ապրում է արտերկրում: Մեքսիկացի միգրանտները կազմում են երկրորդ ամենամեծ համայնքը՝ 12 միլիոն: Չինաստանից ներգաղթողները՝ 11 միլիոն մարդ, ՌԴ-ից՝ 10 միլիոն և Սիրիայից՝ 8 միլիոն:

Число мигрантов в мире превысило 270 млн – ООН
С 2010 года количество мигрантов в мире выросло на 51 млн человек – до 272 млн. Более чем половина из них живут лишь в 10 странах. Такие данные содержатся в докладе ООН, представленном накануне в штаб-квартире этой организации в Нью-Йорке, сообщает Укринформ в среду, 18 сентября.
"Количество международных мигрантов в мире достигло ориентировочной отметки в 272 млн человек в 2019 году, что на 51 млн больше уровня 2010 года", – говорится в докладе.
Специалисты ООН сообщают, что мигранты сейчас составляют 3,5% населения мира (для сравнения, в 2000 году – 2,8%).
В организации не дают оценок приведенным цифрам, но отмечают, что при упорядоченной, безопасной, прогнозируемой миграции и мобильности людей, такое перемещение может иметь положительные результаты, в частности, содействовать экономическому развитию и достижению Целей устойчивого развития ООН.
"Европа удерживает лидерство как пункт стремлений мигрантов (82 млн человек), за ней следуют Северная Америка (59 млн) и Западная Азия (49 млн)", – уточняется в докладе.
Почти половина всех мигрантов на планете проживают лишь в десяти странах. 51 млн – в США (19% от их общего количества), по 13 млн – в Германии и Саудовской Аравии, 12 млн – в России, 10 млн – в Великобритании, 9 млн – в ОАЭ, по 8 млн – во Франции, Канаде и Австралии, 6 млн – в Италии.
Треть всех международных мигрантов по происхождению тоже лишь из 10 стран.
"Лидирует Индия: за рубежом живут 18 млн индийцев. Мигранты из Мексики составляют вторую по величине диаспору – 12 млн. Выходцы из Китая – 11 млн, Российской Федерации – 10 млн, в Сирии – 8 млн", – сообщает ООН.