Պուշկովը պատասխանել է Ուկրաինայի դեմ «դավադրության» մասին հայտարարությանը
ՌԴ սենատոր Ալեքսեյ Պուշկովը մեկնաբանել է Ուկրաինայի նախկին նախագահ Լեոնիդ Կուչմայի այն հայտարարությունը, որը վերաբերվում է Ուկրաինայի դեմ իրականցվող «դավադրությանը»: «Հիմա եկել է Ուկրաինայի համար զիջումների գնալու ժամանակը»,-հայտարարել է սենատորը:
Կուչման նախկինում խոստովանել էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կստիպեն Վլադիմիր Զելենսկուն «անընդունելի» զիջումների գնալ Ռուսաստանի հետ բանակցություններում: Նրա խոսքով՝ «նորմանդական քառյակի» առաջիկա հանդիպմանը Ուկրաինայի ղեկավարի համար հեշտ չի լինի, քանի որ Զելենսկին «հանդես կգա երեք հոգու դեմ»:
Ավելի վաղ, Բեռլինում անցկացվել է «նորմանդական քառյակի» (Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Ուկրաինա) երկրների ղեկավարների օգնականների հանդիպումը, որտեղ քննարկվել է հանդիպման հետ կապված հարցերը։ Երկրների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակն ու տեղը դեռ որոշված չէ: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը չի բացառել, որ գագաթնաժողովը կարող է տեղի ունենալ հոկտեմբերին:

Пушков ответил на слова Кучмы о "сговоре" против Украины
Сенатор Алексей Пушков прокомментировал слова представителя Киева в контактной группе по Донбассу Леонида Кучмы о "сговоре" против Украины.
Ранее Кучма допустил, что президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Ангела Меркель будут подталкивать Владимира Зеленского пойти на "неприемлемые" уступки в переговорах с Россией. По его мнению, украинскому лидеру будет нелегко на предстоящей встрече "нормандской четверки", поскольку Зеленский "будет один против трех человек".
"Теперь пришло время уступок для Украины", — заключил сенатор.
Ранее в Берлине состоялись переговоры внешнеполитических советников лидеров Германии, Франции, России и Украины в рамках подготовки саммита в "нормандском формате". Время и место этой встречи пока не определено. При этом помощник президента России Юрий Ушаков не исключил, что саммит может пройти в октябре.