Վաշինգթոնը 5 միլիոն դոլար է խոստանում ԴԱԻՇ-ի ղեկավարների տեղը մատնողներին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը խոստացել է 5 միլիոն դոլար պարգևավճար տրամադրել այն անձանց, ովքեր արժեքավոր տեղեկատվություն կփոխանցեն ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման 3 ղեկավարների գտնվելու վայրի մասին:
Նրանց անուններն են՝ Ամիր Մուհամեդ Սաիդ Աբդել Ռահման ալ-Մաուլ, Սամի Ջասեմա Մուհամեդ ալ-Ջաբուրի և Մուաթազա Նաուման Աբդ Նաևֆա Նաջեմա ալ-Ջաբուրի:
Ամերիկյան Rewards («Պարգևավճար արդարադատությանը նպաստելու համար») ծրագիրը, որ գործում է 1984 թվականից, մինչ օրս ամենաշատ պարգևավճարը՝ 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար, խոստացել է ԴԱԻՇ-ի առաջնորդ Աբու Բաքրա ալ-Բաղդադիի գտնվելու վայրի մասին տեղեկության համար: Նույնքան գումար էլ Rewards-ն առաջարկում է «Ալ-Քաիդա»-ի առաջնորդ Այման ազ-Զավահիրի գտնվելու մասին տեղեկատվություն հայտնողին: Վերջինը, հավանաբար, թաքնվում է Պակիստանում:

Вашингтон пообещал $5 миллионов за главарей ИГИЛ
Госдепартамент США назначил вознаграждение в размере до $5 млн за информацию, которая поможет в поимке трех главарей группировки "Исламское государство". Об этом говорится в сообщении пресс-службы Госдепа.
"Программа Госдепартамента Rewards for Justice ("Вознаграждение за помощь правосудию") предлагает вознаграждение в размере до $5 млн за информацию, которая поможет установить местонахождение трех ключевых главарей ИГ: Амира Мухаммеда Саида Абдель Рахмана аль-Маула, Сами Джасема Мухаммеда аль-Джабури и Муатаза Наумана Абд Наефа Наджема аль-Джабури", - цитирует ТАСС сообщение американского внешнеполитического ведомства.
Программа Rewards for Justice реализуется с 1984 года. В настоящее время самую большую сумму - $25 млн - Вашингтон предлагает за информацию, которая приведет к поимке или ликвидации "Исламского государства" Абу Бакра аль-Багдади. Столько же Вашингтон обещает тому, кто расскажет о местонахождении нынешнего главаря "Аль-Каиды" Аймана аз-Завахири, предположительно скрывающегося в Пакистане.