Թրամփի վարչակազմը ցանկանում էր Գրենլանդիայի համար առաջարկել տարեկան 600 միլիոն դոլար․ The Washington Post
1964
Չորեքշաբթի, 21 օգոստոսի, 2019 թ., 16:00
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները քննարկել և որոշել են Դանիայի կառավարությանն առաջարկել տարեկան 600 միլիոն դոլար՝ Գրենլանդիան անժամկետ ձեռք բերելու համար: Այս մասին գրում է The Washington Post-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Սակայն ամերիկյան կողմը չի հստակեցրել, թե երբ է նախատեսում իրականացնել վճարումները: Գումարի չափը որոշվել է՝ հիմնվելով Կոպենհագենի կողմից Գրենլանդիային հատկացվող գումարից: 2017-ին Դանիայի ֆինանսների նախարար Քրիստիան Յենսենն այդ ծախսերը գնահատել էր տարեկան 4,3 միլիարդ կրոն, ինչը, մոտավորապես, համապատասխանում է թերթի աղբյուրների հայտարարած ցուցանիշին:
Որպեսզի Դանիան ստորագրի գործարքը, ԱՄՆ-ը պատրաստ է սկանդինավյան այս թագավորության գանձարանին նաև միանվագ մեծ վճարում փոխանցել:

WP: администрация Трампа хотела предложить за Гренландию $600 млн в год
Чиновники в администрации президента США Дональда Трампа обсуждали возможность предложить правительству Дании выплаты в размере $600 млн в год за передачу автономии Гренландия в бессрочное владение. Об этом в среду со ссылкой на источники сообщает газета The Washington Post.
Собеседники издания, знакомые с ходом переговоров по покупке острова, не уточнили, в течение какого времени планировались выплаты. Сумма была определена исходя из ежегодных трат Копенгагена на содержание автономии. В 2017 году глава минфина Дании Кристиан Енсен (в должности с 2016 по июнь 2019 годы) оценивал эту статью расходов в 4,3 млрд крон в год, что примерно соответствует оглашенной источниками газеты цифре.
Чтобы стимулировать Данию к подписании сделки, американские чиновники рассматривали опцию дополнительной крупной единовременной выплаты в казну скандинавского королевства. Сумма этой части сделки не уточняется.