Ուկրաինան և Թուրքիան անօդաչու թռչող սարքերի նոր մոդել են մշակում
Ուկրաինական «Ուկրսպեցէքսպորտ» պետական ընկերության և թուրքական Baykar Defence ընկերության առաջին համատեղ նախագիծը կլինի նոր սերնդի հարվածային անօդաչու «Akindji» թռչող սարքը։ Այս մասին գրում է ТАСС գործակալությունը՝ հղում կատարելով «Ուկրսպեցէքսպորտ» պետական կոնցեռնի մամուլի ծառայությանը:
Ավելի վաղ «Ուկրոբորոնպրոմ»-ը և Baykar Defence-ն հիմնել էին համատեղ ձեռնարկություն, որը մասնագիտանալու է գերճշգրիտ զենքի և օդատիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
«Նոր սերնդի հարվածային անօդաչու թռչող սարքը մշակվել է 21-րդ դարի պահանջներին համապատասխան և նախատեսված է ինչպես թուրքական, այնպես էլ ուկրաինական զինված ուժերը զինելու համար: Դրա հիմնական առավելություններից մեկն այն է, որ մեծ ճշգրտությամբ հարվածներ կարող են իրականացվել այն զինամթերքով, որոնք օգտագործվում են սովորական ռազմական ինքնաթիռներում»,- հաղորդում է «Ուկրոբորոնպրոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Պավել Բուկինը:

Украина и Турция разрабатывают ударный беспилотник нового поколения
Первым совместным проектом госкомпании "Укрспецэкспорт" и турецкой компании Baykar Defence станет ударный беспилотный летальный аппарат нового поколения "Акинджи", сообщила во вторник пресс-служба госконцерна "Укроборонпром".
Ранее "Укрспецэкспорт" и Baykar Defence создали совместное предприятие в сфере высокоточного оружия и аэрокосмических технологий.
"Ударный беспилотник нового поколения "Акинжи" разрабатывается в соответствии с требованиями вооруженных конфликтов XXI века и предназначен, в первую очередь, для вооружения как турецких, так и украинских вооруженных сил. Одна из главных его преимуществ - возможность наносить высокоточные удары таким же вооружением, которое используется на обычных самолетах. Речь идет о сверхмощных боеприпасах весом в сотни килограмм",- цитирует пресс-служба гендиректора "Укроборонпрома" Павла Букина.