Առաջին անգամ հրապարակվել է ՌԴ ժամանած աշխատանքային ներգաղթյալների թիվը
ՌԴ անվտանգության սահմանապահ ծառայությունը 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ տվյալներ է հրապարակել 2019 թվականի առաջին կիսամյակում ՌԴ ժամանած 2․4 մլն աշխատանքային ներգաղթյալների մասին։ Այս մասին գրում է RBK-ն։
Օտարերկրյա քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը ժամանել է ԱՊՀ երկրներից: Նշվում է, որ հիմնականում Ռուսաստան են ժամանում Ուզբեկստանից՝ 918 հազ․ մարդ և Տաջիկստանից՝ 524 հազ․ մարդ։ Երրորդ տեղում Ղրղզստանն է (265 հազ․ մարդ), չորրորդում՝ Ուկրաինան (164․6 հազ․ մարդ)։
2019 թվականի առաջին կիսամյակում 2․4 մլն օտարերկրացի հայտնել է, որ ժամանել է ՌԴ աշխատանք որոնելու համար։ Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա հունվար-հունիսին ավելի քան 15 մլն օտարերկրացի հատել է ՌԴ սահմանը։ Հաշվի են առնվել ժամանման բոլոր նպատակները (բիզնես, աշխատանք, զբոսաշրջություն, ուսուցում, տարանցիկ ճանապարհորդություն, մշտական բնակության տեղափոխում, մասնավոր այց, տրանսպորտային միջոցները սպասարկող անձնակազմ):

ФСБ впервые за 20 лет раскрыла число приехавших работать иностранцев
Пограничная служба Федеральной службы безопасности России с 2019 года начала учитывать количество иностранных граждан, въезжающих в страну с целью работы.
За первое полугодие 2019 года 2,4 млн иностранцев заявили, что прибыли в Россию ради работы, следует из расчетов РБК по данным статистики пограничной службы ФСБ по показателю «Въезд иностранных граждан в РФ». Всего за январь—июнь текущего года в Россию прибыли более 15 млн иностранцев с учетом всех целей поездки (деловая, работа, туризм, учеба, транзитный проезд, переезд на ПМЖ, частная, обслуживающий персонал транспортных средств).
Подавляющее большинство иностранных граждан, приезжающих работать в Россию, — из стран СНГ. Лидерство за первую половину 2019 года принадлежит Узбекистану, из этой страны в Россию прибыли с целью работы 918 тыс. человек. На втором месте Таджикистан — 523,9 тыс. человек, затем следуют Киргизия — 265 тыс., Украина — 164,6 тыс., а также Казахстан — 105,3 тыс. человек.