Թբիլիսիի դատարանը մերժել է «Ռուսթավի-2»-ի հիմնադրի այրու հայցը
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը հրաժարվել է ընդունել վրացական «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերության հիմնադիր Էրոսի Կիցմարիշվիլիի այրու հայցը, ով պահանջում է իրեն փոխանցել հեռուստաալիքի բաժնետոմսերի 30%-ը: Այս մասին հայտնել է «Ռուսթավի-2»-ը՝ վկայակոչելով հեռուստատեսության գլխավոր տնօրեն Պաաթ Սալիյին:
«Իյա Կիցմարիշվիլի՝ բաժնետոմսերն իրեն փոխանցելու վերաբերյալ հայցը դատարանը մերժել է դեռևս 2009-ին: Դատարանի այս որոշումն օրինական է: Համաձայն քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի՝ չի կարելի նույն պահանջով երկրորդ անգամ դիմել դատարան»,- ասել է Սալիան:
Իյա Կիցմարիշվիլին օգոստոսի 12-ին հայց էր ներկայացրել Թբիլիսիի քաղաքային դատարան: «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքը հիմնադրվել է Էրոսի Կիցմարիշվիլիի, Դավիդ Դվալիի և Ջարջի Ակիմիձեի հետ միասին՝ 1994-ին։

Суд Тбилиси отказался рассматривать иск вдовы основателя "Рустави-2"
Тбилисский городской суд отказался брать в производство иск вдовы основателя грузинской телекомпании "Рустави-2" Эроси Кицмаришвили Ии, которая требовала передать ей 30% акций телеканала. Об этом в пятницу сообщила "Рустави-2" со ссылкой на гендиректора ТВ Паату Салию.
"Иск Эроси Кицмаришвили о передаче ему долей судом был рассмотрен еще 9 октября 2009 года. Это решение суда является законным и в нем ему было отказано в иске. Соответственно, согласно гражданскому процессуальному кодексу, нельзя на одном и том же основании обращаться в суд с одним и тем же требованием во второй раз", - сказал Салия в интервью "Рустави-2", объясняя мотивы пятничного решения суда.