ՆԱՏՕ-ի անդամը պատահմամբ բացահայտել է ԱՄՆ միջուկային զենքի պահման վայրերը
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեի կանադացի անդամ Ջոզեֆ Դեյը «Միջուկային զսպման նոր դարաշրջա՞ն. արդիականացում, սպառազինությունների հսկողություն և դաշնակիցների միջուկային ուժերը» զեկույցում պատահմամբ բացահայտել է այն վայրերը, որտեղ պահվում են ամերիկյան 150 միավոր միջուկային զենքերը: Այդ մասին գրում է Washington Post-ը։
Փաստաթղթի պատճենը հրապարակել է բելգիական De Morgen թերթը։ Ըստ ԶԼՄ-ների՝ այդ զեկույցը հրապարակվել է դեռ ապրիլին, բայց հետո հեռացվել է։ Դատելով լրագրողների տեղեկություններից՝ միջուկային զենքը գտնվում է 6 բազայում ՝ Kleine Brogel Բելգիայում, Büchel Գերմանիայում, Aviano և Ghedi-Torre Իտալիայում, Volkel Նիդերլանդներում եւ Ինջիրլիք՝ Թուրքիայում։
Դեյը պնդմամբ՝ զեկույցում օգտագործվել է միայն բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկատվությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները մտադիր են Ժնևի բանակցություններում Ռուսաստանի հետ քննարկել Չինաստանի մասնակցությամբ միջուկային զենքի հնարավոր եռակողմ պայմանագիրը: Համաձայնագիրն առաջարկվել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։ Երեք երկրների միջև գործարքը պետք է ներառի միջուկային զենքի բոլոր տեսակները։

Представители НАТО случайно раскрыли места размещения ядерного оружия США
Канадский член Комитета по обороне и безопасности Парламентской ассамблеи НАТО Джозеф Дэй в своем докладе «Новая эра ядерного сдерживания? Модернизация, контроль вооружений и ядерные силы союзников» случайно раскрыл места, где хранится порялка 150 единиц американского ядерного оружия. Об этом пишет Washington Post.
Бельгийская газета De Morgen обнародовала копию документа. Как пишут СМИ, этот доклад был опубликован еще в апреле, но затем удален. Судя по сведениям журналистов, ядерное оружие находится на шести базах: Kleine Brogel в Бельгии, Büchel в Германии, Aviano и Ghedi-Torre в Италии, Volkel в Нидерландах и Инджирлик в Турции.
При этом Дэй утверждает, что в докладе была использована информация только из открытых источников.
Ранее сообщалось, что представители США намерены обсудить с Россией на переговорах в Женеве возможный трехсторонний договор по ядерному оружию с участием Китая. Соглашение было предложено президентом Соединенных Штатов Дональдом Трампом. Сделка между тремя странами должна охватывать все типы ядерного оружия.